"Neobtěžujme se těmi, kteří střílejí na Maďarsko ze stínu nebo z bruselských výšin. Skončí tam, kde skončili jejich předchůdci," prohlásil Orbán v projevu k vybrané skupině hostů ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska, čímž porušil tradici přednášet projevy v den výročí vypuknutí povstání v Budapešti.

"Byli jsme tady, když nás napadla první dobyvačná říše, a budeme tady, až se zhroutí ta poslední," pronesl dále Orbán. "Budeme to snášet, když budeme muset, a budeme se bránit, když budeme moci. Vytáhneme meče, když bude příležitost, a budeme odolávat, když přijdou dlouhá léta útlaku," pokračoval premiér. "Jsme vítězové, i když jsme poraženi," poznamenal Orbán.

Agentura AP upozornila, že premiér nebyl přítomen v metropoli v den jednoho z nejvýznamnějších maďarských svátků v době, kdy jeho konzervativně-nacionalistická vláda čelí rostoucímu tlaku a pokračujícím protestům učitelů i studentů. Pedagogové požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Další protest naplánovali na dnešek.

Maďarsko pod Orbánovým vedením rovněž čelí hrozbě odebrání části peněz z unijních fondů kvůli obavám Bruselu z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, v nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů v zemi. Ve snaze zachránit část financování maďarský parlament nedávno schválil nové zákony proti korupci. Zemi však stále hrozí, že přijde o miliardy eur z unijních fondů kvůli porušování demokratických postupů, píše AP.

Dnes si Maďarsko připomíná 66. výročí začátku lidového povstání proti sovětské moci. Revolta vypukla po budapešťské demonstraci z 23. října 1956, jejíž účastníci chtěli vyjádřit solidaritu s tehdejšími změnami v Polsku. Původně pokojná akce v Budapešti přerostla v ničení symbolů komunismu a nakonec ve srážky s bezpečnostními silami. Nepokoje, které trvaly do listopadu, brutálně potlačila Sovětská armáda, zahynulo nejméně 3500 lidí.

AP zároveň uvedla, že dnešní připomínka výročí povstání přichází v době, kdy se sousední Ukrajina brání ruské vojenské agresi. Orbán, jehož mnozí považují za nejbližšího spojence ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii, vystupoval proti uvalení sankcí na Moskvu, ačkoliv nakonec hlasoval pro všechny balíky postihů.

Maďarsko jako jediné ze svých sousedů ve střední a východní Evropě odmítlo dodávat Ukrajině zbraně nebo umožnit jejich převoz přes své hranice. Orbán ale zároveň prohlásil, že invaze Moskvy na Ukrajinu je "jasnou agresí" a jeho vláda podporuje ukrajinskou územní celistvost.