Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán nepřímo přirovnal sovětská vojska k institucím EU

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes u příležitosti 66. výročí vypuknutí protisovětského povstání nepřímo přirovnal sovětská vojska, která revoltu Maďarů v roce 1956 potlačila, k dnešním institucím Evropské unie. Napsala to agentura AP, podle níž ministerský předseda naznačil, že EU, která se snaží omezit ústup demokracie v Maďarsku, skončí jako Sovětský svaz.

"Neobtěžujme se těmi, kteří střílejí na Maďarsko ze stínu nebo z bruselských výšin. Skončí tam, kde skončili jejich předchůdci," prohlásil Orbán v projevu k vybrané skupině hostů ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska, čímž porušil tradici přednášet projevy v den výročí vypuknutí povstání v Budapešti.

"Byli jsme tady, když nás napadla první dobyvačná říše, a budeme tady, až se zhroutí ta poslední," pronesl dále Orbán. "Budeme to snášet, když budeme muset, a budeme se bránit, když budeme moci. Vytáhneme meče, když bude příležitost, a budeme odolávat, když přijdou dlouhá léta útlaku," pokračoval premiér. "Jsme vítězové, i když jsme poraženi," poznamenal Orbán.

Agentura AP upozornila, že premiér nebyl přítomen v metropoli v den jednoho z nejvýznamnějších maďarských svátků v době, kdy jeho konzervativně-nacionalistická vláda čelí rostoucímu tlaku a pokračujícím protestům učitelů i studentů. Pedagogové požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Další protest naplánovali na dnešek.

Maďarsko pod Orbánovým vedením rovněž čelí hrozbě odebrání části peněz z unijních fondů kvůli obavám Bruselu z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, v nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů v zemi. Ve snaze zachránit část financování maďarský parlament nedávno schválil nové zákony proti korupci. Zemi však stále hrozí, že přijde o miliardy eur z unijních fondů kvůli porušování demokratických postupů, píše AP.

Dnes si Maďarsko připomíná 66. výročí začátku lidového povstání proti sovětské moci. Revolta vypukla po budapešťské demonstraci z 23. října 1956, jejíž účastníci chtěli vyjádřit solidaritu s tehdejšími změnami v Polsku. Původně pokojná akce v Budapešti přerostla v ničení symbolů komunismu a nakonec ve srážky s bezpečnostními silami. Nepokoje, které trvaly do listopadu, brutálně potlačila Sovětská armáda, zahynulo nejméně 3500 lidí.

AP zároveň uvedla, že dnešní připomínka výročí povstání přichází v době, kdy se sousední Ukrajina brání ruské vojenské agresi. Orbán, jehož mnozí považují za nejbližšího spojence ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii, vystupoval proti uvalení sankcí na Moskvu, ačkoliv nakonec hlasoval pro všechny balíky postihů.

Maďarsko jako jediné ze svých sousedů ve střední a východní Evropě odmítlo dodávat Ukrajině zbraně nebo umožnit jejich převoz přes své hranice. Orbán ale zároveň prohlásil, že invaze Moskvy na Ukrajinu je "jasnou agresí" a jeho vláda podporuje ukrajinskou územní celistvost.

Témata:  Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.