Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán podepsal dekret, který nepovolí přepravu zbraní přes Maďarsko na Ukrajinu

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Maďarsko nepovolí přepravu zbraní přes své území na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dekret podepsaný premiérem Viktorem Orbánem. Podle výnosu, jenž byl dnes zveřejněn v úředním věstníku, ovšem Budapešť umožní rozmístění jednotek Severoatlantické aliance na západě země a také přepravu zbraní přes své území do ostatních členských států NATO.

Maďarská vláda svůj postoj ohledně dovážení zbraní na Ukrajinu oznámila minulý týden. Podle konzervativního premiéra Orbána to kabinet nechce s ohledem na maďarskou menšinu žijící na západní Ukrajině, jejíž bezpečnost by tím byla ohrožena. "Je v zájmu Maďarů, aby se Maďarsko drželo v této válce stranou," řekl už dříve Orbán.

Maďarsko sdílí s Ukrajinou asi 140 kilometrů dlouhou hranici. Maďarská menšina žije především podél ní v oblasti, která byla kdysi součástí Uherska.

Orbán od nástupu do funkce udržoval přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, šéf Kremlu ho naposledy přijal před měsícem. Po útoku Ruska na Ukrajinu se Maďarsko ale přidalo k sankcím, které na Moskvu uvalila Evropská unie, podpořilo také rozhodnutí pomoci ukrajinské armádě dodávkami zbraní.

Témata:  Ukrajina zbraně Maďarsko Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.