reklama

"Budou to raketové systémy protivzdušné obrany, rakety pobřežní obrany, automobily pro dálkové rozmístění min, tanky a bojová vozidla pěchoty," řekl Šojgu na dnešní poradě podle agentury Interfax. Přehlídky v Moskvě se podle něj zúčastní 15.000 vojáků, 225 kusů zbraní a vojenské techniky a 150 letadel a vrtulníků.

Historickou část přehlídky má ztělesnit deset jednotek v uniformách z druhé světové války a kolona tanků T-34 a samohybných děl SU-100.

Společná cvičení vojáků na přehlídku začnou v polovině března, od konce dubna se začne trénovat i na Rudém náměstí.

Akce k oslavám 75. výročí sovětského vítězství v druhé světové válce s účastí vojáků se budou konat v 475 ruských městech. "Provedení zajistí více než 116.000 vojáků," dodal Šojgu.

Předvádění nové techniky na květnových přehlídkách, které mají domácímu publiku i světu ukázat vojenskou sílu země, je už tradicí. Například na přehlídce v roce 2015 předvedli Rusové "revoluční" tank T-14 Armata, vybavený bezosádkovou věží, o kterém se tvrdilo, že začne být zaváděn do armády od roku 2018. Ve skutečnosti ale na Rudé náměstí vyjely jen prototypy a vývoj sériového typu se zdržel.

List Kommersant dnes citoval ministra průmyslu Denise Manturova, že státní zkoušky nového tanku mají skončit v letošním roce. Až na základě těchto zkoušek ministerstvo obrany rozhodne, odkdy začnou dodávky tanků jednotkám. Testy bojových vozidel Kurganec 25 a Bumerang by podle Manturova měly skončit v roce 2022.

Rusko, které se považuje za nástupce Sovětského svazu, se chystá oslavit 75. výročí válečného vítězství s velkou pompou. Asi i proto Moskva reaguje velmi podrážděně na vše, co podle ní zpochybňuje klíčovou sovětskou roli v porážce nacismu, včetně zářijové rezoluce Evropského parlamentu, podle níž druhá světová válka vypukla v důsledku sovětsko-německé dohody ze srpna 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov. Týká se to také sporu o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva či zamýšleného pomníku vlasovcům.

reklama