Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN potvrdila zabití dalších 55 civilistů na Ukrajině, celkem eviduje 902 obětí

Obyvatelé Kyjeva se před invazí ruské armády schovali do krytů
Obyvatelé Kyjeva se před invazí ruské armády schovali do krytů
Foto: Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Od začátku války bylo na Ukrajině zabito nejméně 902 civilistů a nejméně 1459 dalších utrpělo zranění, uvedl dnes Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Od sobotní bilance počty narostly o 55 potvrzených úmrtí a 60 zranění. Hlášených ztrát na životech mezi civilní populací přibylo více než v předchozích dnech.

Nové údaje přišly za pokračujících bojů o jihovýchodní ukrajinský přístav Mariupol, kde podle městské rady ruská palba zasáhla v sobotu i uměleckou školu, v níž se skrývalo 400 lidí. Nové civilní oběti mezitím hlásily úřady v Charkově. OHCHR uvádí, že civilisty většinou zabíjí použití výbušných zbraní, tedy palba dělostřelectva, letecké údery nebo tzv. salvové raketomety.

Ruská strana trvá na tom, že na civilní objekty necílí, ovšem média za 25 dní války zdokumentovala zničení mnohých takových budov včetně nemocnic, škol a obytných domů. Podle britského ministerstva obrany ruská armáda zesílila ostřelování městských lokalit, aniž by při tom rozlišovala mezi vojenskými a civilními cíli. Za cenu civilních obětí se prý snaží omezit vlastní ztráty.

Podle OSN jsou mezi mrtvými i desítky dětí. Ukrajinské úřady hlásí výrazně vyšší čísla, přičemž jejich tvrzení není možné nezávisle ověřit. Například ukrajinské velvyslanectví v Česku informovalo v sobotu o 112 dětských obětech, zatímco úřad vysoké komisařky jich uváděl jen 64. 

Počty mrtvých civilistů jsou ovšem takřka jistě vyšší než údaje hlášené OHCHR, neboť jeho pracovníci zatím nebyli schopni zmapovat situaci v obklíčených městech jako je Mariupol.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy