Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pád Merkelové? Krize se vyhrocuje, Německo zřejmě čekají předčasné volby

Angela Merkelová, německá kancléřka
Angela Merkelová, německá kancléřka
Foto: Reprofoto

Bývalý šéf německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel je přesvědčen, že po oznámené rezignaci předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové čekají Německo předčasné volby. Tato sedmapadesátiletá politička ale věří, že její krok dopady na koaliční vládu CDU/CSU a SPD mít nebude. Pokračovat v ní chce i nynější vedení sociální demokracie. Naopak pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) požaduje rezignaci kancléřky Angely Merkelové (CDU).

"Domnívám se, že to nebude dlouho trvat a budou nové volby," řekl Gabriel listu Bild. Konec Krampové-Karrenbauerové, která se nebude ani ucházet o post kancléřky, je podle něj logickým důsledkem toho, že se nedokázala prosadit v Durynsku, kde proti její vůli křesťanští demokraté hlasovali pro kandidáta na ministerského předsedu, jehož podpořila také AfD. Německo podle Gabriela nyní zažívá konec druhé velké lidové strany.

"Když to bude podle mého, tak to nebude mít žádný dopad na velkou koalici," je ale přesvědčena Krampová-Karrenbauerová, podle níž se ve vládě nic nezměnilo. Ona sama i na přání Merkelové zůstává nadále ministryní obrany.

"Velká koalice pracuje, velká koalice musí splnit úkoly z koaliční smlouvy," prohlásil v Berlíně také šéf sociální demokracie Norbert Walter-Borjans. Zároveň ale poznamenal, že v něm situace u křesťanských demokratů budí obavy. "CDU si musí vyjasnit svůj vztah k pravicovým extremistům," zdůraznil i v narážce na středeční hlasování o durynském ministerském předsedovi.

Podle ministra hospodářství Petera Altmaiera (CDU) se jeho strana nachází v nezvykle vážné situaci. "Jde o naši budoucnost jako moderní velké strany středu," řekl dnes v Berlíně. Předseda sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder na twitteru napsal, že je nutné, aby si CDU od základu vyjasnila své personální i obsahové uspořádání. Pro krok Krampové-Karrenbauerové, s níž se mu dobře spolupracovalo, má podle svých slov velký respekt.

Ich habe großen Respekt für die Entscheidung von @akk - auch wenn es mir leid tut. Denn wir arbeiten sehr vertrauensvoll zusammen. Aber es ist jetzt notwendig, die inhaltliche und personelle Aufstellung der #CDU grundsätzlich zu klären.

— Markus Söder (@Markus_Soeder) February 10, 2020

"Mám velký respekt před tímto neočekávaným rozhodnutím," napsal na twitteru také ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), podle něhož je zásluhou Krampové-Karrenbauerové, že se CDU a CSU znovu sblížily. Předtím je několik let dělily spory o migrační politiku. Tehdy ještě křesťanské demokraty vedla Merkelová, která v čele strany skončila v prosinci 2018.

Právě šéfka německé vlády by nyní měla podle místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchové také skončit, protože nese zodpovědnost za současný stav CDU.

Šéfka zelených Annalena Baerbocková zase vyzvala konzervativní unii CDU/CSU, aby vyjasnila, jak může za těchto podmínek být spolková vláda stabilní. Situace pro Německo je podle ní dramatická.

Témata:  Německo Konzervativní unie CDU/CSU Sigmar Gabriel Angela Merkelová AfD

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.