Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie covid-19 zdaleka není zažehnána. V kterých zemích se zhoršuje?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zatímco ve většině evropských zemí je koronavirová pandemie spíš na ústupu, některé země na jiných kontinentech hlásí zvýšené či dokonce rekordní denní přírůstky nakažených nebo zemřelých. USA zaznamenávají značné výkyvy v jednotlivých státech. Čína, která v poslední době hlásila už pouze jednotky nových případů infekce, jich v sobotu evidovala 57, což je nejvíce od 13. dubna. V Íránu denní počet úmrtí znovu překročil stovku po dvou měsících. Egypt hlásí rekordní počet nakažených i zemřelých. Jiná turistická destinace, Španělsko, se chystá urychlit otvírání svých hranic.

Pevninská Čína, v níž má světová pandemie svůj původ, zaznamenala v sobotu 57 nových případů nákazy koronavirem. Šestatřicet nových případů eviduje Peking, což je největší denní nárůst v hlavním městě od začátku zveřejňování dat. Pekingské úřady chtějí otestovat 46.000 lidí, kteří pracovali nebo navštívili tržiště Sin-fa-ti, kde se prodává maso, ryby a zelenina. Zatím se k testu dostavilo 10.881 lidí. V Číně se koronavirem dosud nakazilo 83.132 lidí, počet mrtvých zůstává na 4634.

V USA se celostátně drží denní počet nových případů kolem 21.000 a mrtvých na 800, ale situace není rovnoměrná. Potřetí za sebou ohlásily rekordní počet nákaz Florida, Alabama a Jižní Karolína, vysoká čísla jsou v Oklahomě, na Aljašce, v Arizoně a Nevadě. V Oregonu kvůli rostoucí nákaze pozastavili rušení karanténních opatření. Panují obavy z druhé vlny.

Nové denní minimum úmrtí (36) ohlásila Británie, což je nejnižší údaj od 22. března. Británie je ale stále nejpostiženější v Evropě. Má 41.698 mrtvých a 295.889 nakažených. Tříměsíční denní minimum ohlásila Itálie, kde za minulý den zemřelo 44 lidí. Celkově je v Itálii 34.345 mrtvých a potvrzených 236.989 případů nákazy. Dvě nová ohniska jsou hlášena z Říma.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil první vítězství nad koronavirem s tím, že celá země bude od pondělka brána jako zóna s nízkým rizikem. Hovořil o obnově povolení cestovat od pondělka v rámci Evropy a od 1. července i mimo ni, 22. června obnoví výuku školy.

Od pondělka karanténní opatření uvolní i další evropské státy, řada zemí EU zruší omezení cestování v rámci volného pohybu. Česko odvolá cestovní restrikce pro většinu Evropy s výjimkou Portugalska, Švédska a části Polska. Rakousko ponechá v platnosti omezení pro cesty z Británie, Španělska, Portugalska a Švédska. Španělsko urychlilo uvolnění v rámci Schengenu a začne s ním 21. června místo původně plánovaného 1. července. Původní termín ale stále platí pro Portugalsko.

Japonsko dnes potvrdilo 47 nových případů nákazy koronavirem. Podle zprávy televize Asahi je to největší přírůstek od konce května, kdy vláda v Tokiu zrušila celostátní nouzový stav.

V Íránu, který je mezi blízkovýchodními zeměmi jednou z nejpostiženějších, se denní bilance obětí po dvou měsících znovu přehoupla přes stovku. Od sobotního do dnešního poledne zaznamenaly íránské zdravotnické úřady 107 případů smrti pacientů s nemocí covid-19. Celkem tak v Íránu podlehlo pandemii koronaviru 8837 lidí a nakazilo se 187.427, z toho 2472 za posledních 24 hodin.

Turecko zaznamenalo ve srovnání se začátkem června téměř dvojnásobný počet nakažených za 24 hodin - bylo jich 1562, zatímco začátkem měsíce 786. V zemi na covid-19 zemřelo už 4807 lidí.

Egypt hlásí rekordní počet jak nově nakažených (1677) i zemřelých (62). Dohromady už egyptské úřady evidovaly 42.980 případů koronavirové nákazy a 1484 souvisejících úmrtí. Turistům se země otevře 1. července.

V Německu za uplynulý den přibylo 247 nových případů nákazy koronavirem a šest mrtvých. Dohromady tak spolková republika zaznamenala už 186.269 nakažených a 8787 lidí s nemocí covid-19 tam zemřelo. Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem.

V Rusku, třetí nejpostiženější zemí na světě po USA a Brazílii, za poslední den přibylo 8835 případů nákazy koronavirem, 119 lidí zemřelo. Celkový počet nakažených dosáhl 528.964 a v souvislosti s koronavirem zemřelo už 6948 osob. Brazílie, která v pátek co do počtu úmrtí předstihla Británii a stala se po USA druhou nejvíce zasaženou zemí světa, v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 892 mrtvých a 21.704 nakažených. Celkový počet zemřelých s koronavirem v této latinskoamerické zemi vystoupil na 42.720, přičemž nákaza se tam potvrdila už u 850.514 lidí.

Největší brazilské město Sao Paulo se podle listu The Washington Post chystá vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů, a uvolnit tak místo na hřbitovech v době, kdy rychle přibývají zemřelí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína Brazílie Rusko Německo Egypt

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.