Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František ve velikonočním poselství vyzval k ukončení násilí. Urbi et Orbi letos nepřečetl

Papež František po propuštění z nemocnice
Papež František po propuštění z nemocnice
Foto: reprofoto twitter

Papež František i letos věnoval své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí.

Text poselství přednesl arcibiskup Diego Ravelli, přičemž papežova slova ožívala mocným prohlášením: „Kristus vstal z mrtvých.“ Papež František připomněl, že vzkříšení není jen abstraktní ideou, ale silou, která léčí, mění a přináší naději. „Láska zvítězila nad nenávistí, světlo nad temnotou, pravda nad lží,“ zdůraznil.

Přesto jeho poselství nebylo jen oslavou života – bylo i výzvou k lidstvu, aby nezapomnělo na utrpení ve světě.

Papež se zvláště zaměřil na Svatou zemi, kterou označil za „zraněnou konfliktem“ a sužovanou „nekonečným výbuchem násilí“. Vyjádřil solidaritu s obyvateli Gazy a křesťanskou komunitou v této oblasti, kde pokračující válka způsobuje „smrt, zkázu a hrozivou humanitární krizi“.

Opět apeloval na okamžité příměří v Pásmu Gazy, propuštění rukojmích a umožnění přístupu humanitární pomoci. Také vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo hladovějícím lidem, kteří touží po mírové budoucnosti.

Podobné prosby zazněly i směrem k Libanonu, Sýrii a Jemenu, kde papež vyzval k nalezení řešení prostřednictvím „konstruktivního dialogu“.

Papež František rovněž připomenul válkou zdevastovanou Ukrajinu a modlil se za dosažení „spravedlivého a trvalého míru“. Zmínil i Jižní Kavkaz a podpořil úsilí o mírovou dohodu mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Na západním Balkáně pak vyzval politické lídry, aby usilovali o harmonii a odmítli destabilizační kroky.

Afrika hrála v papežově poselství klíčovou roli. Vzpomněl oběti násilí v Demokratické republice Kongo, Súdánu, Jižním Súdánu, na Sahelu, v oblasti Velkých jezer i na Rohu Afriky.

„Při brutalitě konfliktů nesmíme zapomínat, že nejde o cíle, ale o lidi – o osoby s duší a lidskou důstojností,“ prohlásil papež. Zvláště se modlil za křesťany, kteří nemohou svobodně vyznávat svou víru.

Zdůraznil, že skutečný mír není možný bez svobody náboženství, svobody myšlení a svobody projevu – a bez odzbrojení.

„Světlo Velikonoc nás vyzývá bořit zdi, které nás dělí,“ řekl papež a vyzval národy, aby své zdroje nesměřovaly k vyzbrojování, ale k boji proti hladu, k podpoře rozvoje a vzájemné péči.

František nezapomněl ani na Myanmar, kde obyvatelé trpí nejen důsledky konfliktu, ale i následky nedávného zemětřesení. Přivítal oznámení příměří jako znamení naděje pro tuto zemi.

V závěru papež vyzval k propuštění válečných a politických vězňů v duchu velikonočního milosrdenství.

„Každý den jsme svědky obrovské žízně po smrti a zabíjení,“ posteskl si papež František a uzavřel: „Nechť velikonoční Kristus naplní naše srdce jistotou, že i my jsme povoláni ke společnému životu, kde již nebude slyšet hřmot zbraní ani hukot smrti.“

Témata:  Papež František

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.