Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František zemřel ve věku 88 let

Mimořádná zpráva
Papež František
Papež František
Foto: Depositphotos

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

Smutnou zprávu oznámil světu kardinál Kevin Farrell, který předstoupil před veřejnost se slovy: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým zármutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka. Biskup Říma, František, se dnes vrátil do domu Otce. Celý svůj život zasvětil službě Pánu a Jeho církvi.“

Papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen hlavou katolické církve v březnu roku 2013 poté, co jeho předchůdce Benedikt XVI. jako první papež po téměř 600 letech dobrovolně odstoupil z úřadu. Téměř deset let pak Vatikán symbolicky hostil dva papeže.

Františkovo působení v čele církve bylo přelomové hned v několika ohledech. Stal se historicky prvním papežem pocházejícím z Ameriky a zároveň prvním papežem z jižní polokoule. Také se stal prvním jezuitou, který usedl na Petrov stolec – přičemž jezuitský řád byl v minulosti v římských kruzích často vnímán s nedůvěrou.

Narodil se v Argentině a ještě jako kardinál Bergoglio byl známý pro svou skromnost, blízkost obyčejným lidem a důraz na sociální spravedlnost. Ve chvíli zvolení do čela katolické církve mu již bylo přes sedmdesát let.

Během svého pontifikátu prosazoval reformy, které měly modernizovat katolickou církev, avšak zároveň si dokázal udržet popularitu i mezi tradicionalisty. Stal se hlasem těch nejchudších a nejvíce marginalizovaných, a svým přístupem inspiroval nejen věřící, ale i mnohé mimo církev.

Kardinál Farrell vyzdvihl papežovo neúnavné úsilí o šíření hodnot evangelia: „Učil nás žít evangelní hodnoty s věrností, odvahou a univerzální láskou, zejména ve prospěch nejchudších a nejvíce opomíjených.“

Úmrtí papeže Františka vyvolalo celosvětový smutek. Jeho nástupce zatím nebyl určen a očekává se svolání konkláve, které bude mít za úkol zvolit nového Svatého otce. Po Františkovi zůstává odkaz lidskosti, pokory a snahy o reformu církve směrem k větší otevřenosti, porozumění a službě potřebným.  

Témata:  Papež František

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.