"Násilná agrese proti Ukrajině bohužel nepolevuje," uvedl papež při svém pravidelném týdenním požehnání poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. "Je to nesmyslný masakr, kde se každý den opakují krutosti a zvěrstva," dodal.

"Neexistuje pro to žádné ospravedlnění," řekl František ve zjevné narážce na Kreml, který svou vojenskou invazi na Ukrajinu obhajuje potřebou sousední zemi demilitarizovat, "denacifikovat" a zabránit údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva.

Přestože se podle agentury AP jednalo o jedny z papežových nejsilnějších slov na toto téma, František se zdržel toho, aby Rusko označil za agresora. Papežové obvykle odsuzují války a jejich ničivé dopady na civilisty, aniž by jmenovitě uváděli ty, kteří za nimi stojí.

František také vyzval "všechny aktéry mezinárodního společenství", aby usilovali o ukončení války. "Tento týden opět padaly rakety a bomby na staré lidi, děti a těhotné matky," řekl papež. Dodal, že jeho myšlenky směřují k milionům lidí, kteří prchají. "A cítím velkou bolest za ty, kteří ani nemají šanci utéct," uvedl František.

Papež hovořil i o své sobotní návštěvě nemocnice v Římě, kde se léčí děti zraněné na Ukrajině. "Jednomu z nich chyběla ruka a další mělo zranění na hlavě," řekl.

František také požádal, aby byli ukrajinští uprchlíci chráněni před možným obchodováním s lidmi. "Mysleme na tyto děti a ženy, které jsou bez práce, odloučené od svých manželů. Budou po nich pátrat supové společnosti. Prosím. Chraňme je," řekl.

Polské úřady už zaznamenaly náznaky, že obchodníci s lidmi se zaměřují na běžence z Ukrajiny. Informovaly, že zavedly určité preventivní kroky. Německé hlavní město Berlín varovalo ukrajinské uprchlíky, aby nepřijímali nabídky peněz nebo ubytování na hlavním vlakovém nádraží kvůli obavám, že by mohli být zlákáni k nucené prostituci nebo jiným formám obchodování s lidmi.