Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež v Bahrajnu odsloužil mši pro 30.000 lidí, hovořil i k cizincům

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František dnes na stadionu v hlavním městě Bahrajnu sloužil mši pro 30.000 lidí. V zemi, kde křesťané tvoří výraznou menšinu, hovořil během bohoslužby i k mnoha cizincům zejména z Jižní Asie, kteří tam pracují. Podle agentury AP proto kněží jeho kázání tlumočili do angličtiny a modlitby zazněly i v tamilštině, tagalšině či malajštině.

Papež je v Bahrajnu, arabském ostrovním státě v Perském zálivu, od čtvrtka. Zúčastnil se tam mezinárodní konference, která měla posílit mezináboženský dialog, a setkal se také s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífou a dalšími členy královské rodiny.

Podle agentury Reuters byla dnešní bohoslužba největším křesťanským shromážděním na Arabském poloostrově od papežovy návštěvy Spojených arabských emirátů v roce 2019. Tam tehdy mši sledovalo na 100.000 lidí.

Zhruba 70 procent bahrajnské populace tvoří muslimové. V zemi, která má necelé dva miliony obyvatel, žije malá katolická komunita složená převážně ze zahraničních pracovníků z Filipín, Indie a dalších jihoasijských zemí. Bahrajn jim na rozdíl od blízké Saúdské Arábie dovoluje víru praktikovat.

Papež v kázání ocenil, že Bahrajn se vůči křesťanské menšině staví relativně vstřícně. "Právě tato země je živoucím obrazem soužití v rozmanitosti, obrazem současného světa, který určuje neustálá migrace a koexistence myšlenek, zvyků a tradic," řekla hlava katolické církve.

Témata:  Papež František

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.