Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež v poselství apeloval na rychlejší distribuci vakcín, zejména chudým zemím

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes ve svém poselství Urbi et orbi (Městu a světu) apeloval na rychlejší distribuci vakcín, zejména chudým zemím. Ozbrojené konflikty během pandemie označil za skandální. Velikonoční mši sloužil kvůli pandemii covidu-19 už druhý rok za sebou v omezeném režimu, uvnitř Svatopetrské baziliky.

Obvykle hlava katolické církve připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista za přítomnosti desítek tisíc věřících na Svatopetrské náměstí. To letos stejně jako loni zelo prázdnotou.

Mši mohlo v obrovském chrámu přihlížet jen zhruba 200 církevních hodnostářů a dalších přítomných. Obřad a poselství bylo možné sledovat nainternetua po celém světě jej přenášela i televize.

"Pandemie se stále šíří, zatímco sociální a ekonomická krize zůstává - hlavně v případě chudých - vážná. Ozbrojené konflikty - což je skandální - přesto neskončily a posiluje se vojenský arzenál," uvedl František v poselství, které tradičně shrnuje problémy světa a vyzývá k míru.

Papež Boha požádal, aby utěšil nemocné, dále ty, kteří přišli o blízkého člověka, a nezaměstnané. Úřady vyzval, aby pomohly rodinám, jež se potýkají s existenčními problémy. František pochválil v kontextu pandemie zdravotnický personál a projevil soucit s mladými, kteří nemohou do škol. Bojovat s pandemií byli podle něj povoláni všichni lidé.

"Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby se v duchu globální odpovědnosti zavázalo překonat zpoždění v distribuci vakcín a usnadnit ji, zejména v nejchudších zemích," řekla hlava katolické církve.

Dnešek je mezinárodním dnem proti nášlapným minám, František je ve svém proslovu označil za "zákeřná a hrozivá zařízení" a "nástroje smrti". V projevu zmínil také nepokoje v Barmě, kde lidé protestují proti vojenské juntě. Připomněl několik konfliktních zón v Africe, například etiopskou oblast Tigraj, kde loni v listopadu začaly boje mezi mezi federální a lokální vládou. Izraelce a Palestince vyzval, aby "znovu objevili sílu dialogu".

Itálie, která Vatikán obklopuje, má přes Velikonoce třídenní plošnou karanténní uzávěru. Země chce předejít nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem. Kostely zůstaly otevřené, ale věřící mají bohoslužby navštěvovat jen ve svém regionu. Italové smějí z domu jen v nezbytných případech, nicméně ve svém regionu se mohou setkat u velikonočního jídla se dvěma dalšími dospělými, ať už se jedná o rodinu či přátele.

Témata:  Papež František

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 17:27

Zeman se omluvil Šarapatkovi za dehonestující výrok

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy