Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papeže Františka čeká setkání s Orbánem i Čaputovou

Papež František
Papež František
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František se na zářijové návštěvě Maďarska a Slovenska setká se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou i s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Ukazuje to dnes zveřejněný podrobný itinerář papežovy středoevropské cesty, která je naplánovaná na 12. až 15. září.

Média už dříve spekulovala, že hlava katolické církve o setkání s maďarskými představiteli nestojí.

Papež s Orbánem a s Áderem stráví zhruba půl hodiny bezprostředně po příjezdu do Budapešti, následně se setká s křesťanskými i židovskými zástupci. Vatikán už dříve oznámil, že se papež do Maďarska vydá, aby odsloužil závěrečnou mši Mezinárodního eucharistického kongresu, který se v Budapešti uskuteční od 5. do 12. září. Pak hned odletí do Bratislavy.

Zatímco v Maďarsku papež stráví zhruba sedm hodin, na Slovensku se zdrží necelé čtyři dny. Kromě prezidentky a dalších politických představitelů se setká i se zástupci katolíků i židovské komunity a navštíví Bratislavu, Prešov a Košice, kde je na programu setkání s příslušníky romské menšiny a mladými lidmi. Na významném poutním místě Šaštín nedaleko českých a rakouských hranic odslouží mši.

Návštěva Maďarska a Slovenska bude papežovou první zahraničních cestou po nedávné operaci, při níž mu lékaři odebrali část tlustého střeva.

Agentura AP upozornila, že čtyřiaosmdesátiletý pontifex při poslední zahraniční cestě do Iráku přiznal, že při nabitém programu pociťuje svůj vysoký věk. Dnes zveřejněný itinerář přitom žádné známky oddychového programu nevykazuje, naopak zahrnuje setkání s politickými, romskými i židovskými představiteli, která jsou nad rámec běžné papežské návštěvy.

Témata:  Papež František Zuzana Čaputová Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

26. dubna 2026 20:44

26. dubna 2026 13:06

Agáta Hanychová po operaci poprvé přiznala: Lituju jedné věci

Agáta Hanychová využila letošní velikonoční svátky k estetickému zákroku, během kterého podstoupila operaci horních víček. I když od návštěvy kliniky uplynuly již více než dva týdny, přiznává, že mírné otoky v oblasti očí stále přetrvávají. Podle jejích slov ji však už nic nebolí a s výsledkem je nadmíru spokojená, protože se díky němu cítí o poznání mladší.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy