reklama

Uvedl to prostřednictvím dopisu, který obdržel nejvyšší představitel řeckokatolické církve na Ukrajině, arcibiskup Sviatoslav Ševčuk. Informoval server Ukrajinska pravda.

Papež ve svém dopise vyjádřil lítost nad tím, že se válka na Ukrajině stává "zapomenutou válkou" v rámci stále tragičtější mezinárodní situace.

Dopis byl reakcí na předchozí Ševčukův dopis, který sdílel podobné obavy a informoval papeže o ruských leteckých útocích z 29. prosince.

František odsoudil útoky na civilisty a životně důležitou infrastrukturu jako "odporné" a "nepřijatelné", přičemž zdůraznil, že nelze žádným způsobem ospravedlnit takové činy.

V prohlášení papež vyzval mezinárodní společenství a všechny strany konfliktu, aby hledaly mírová řešení.

Papež, který se již dříve zasazoval o mír a podporoval "mučené Ukrajince", čelí kritice některých členů ukrajinské společnosti za zdánlivou nedostatečnou kritiku Ruska. Mírový vyslanec papeže, kardinál Matteo Zuppi, byl pověřen úkolem pomoci repatriovat ukrajinské děti z Ruska a území okupovaných Ruskem.

Rusko tvrdí, že je otevřeno mírovým rozhovorům, pokud Ukrajina bude brát v úvahu "nové skutečnosti", což zahrnuje uznání ruské kontroly nad přibližně 17,5 procenty ukrajinského území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá návrhy, že Moskva má skutečný zájem o jednání.