Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Partnerství Ruska a KLDR znepokojuje OSN. Guterres Moskvě připomněl sankce

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Rusko musí dodržovat mezinárodní sankce uvalené na Severní Koreu (KLDR), prohlásil v pátek generální tajemník OSN António Guterres. Tento výrok byl reakcí na prohloubení vztahů mezi Moskvou a Pchjongjangem, uvedla agentura Reuters.

Ve středu uzavřeli vůdci Ruska a KLDR, Vladimir Putin a Kim Čong-un, dohodu o komplexním strategickém partnerství, která mimo jiné zahrnuje okamžitou vojenskou pomoc v případě vojenské agrese proti jedné z těchto zemí. Putin také nevyloučil možnost poskytnutí zbraní Severní Koreji.

Tato dohoda vyvolala znepokojení ve Spojených státech, které dlouhodobě obviňují KLDR z dodávání zbraní Rusku pro jeho invazi na Ukrajinu, což však Moskva a Pchjongjang popírají.

Na Severní Koreu jsou od roku 2006 uvaleny sankce OSN za její program jaderných a balistických zbraní. Tyto sankce byly postupně zpřísňovány, přičemž Rusko, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, tyto opatření podpořilo.

Guterres zdůraznil, že všechny země, včetně Ruska, musí plně dodržovat sankce uvalené na KLDR.

Rada bezpečnosti OSN se bude otázkou Severní Koreje zabývat příští pátek (28. června). Žádost o toto zasedání podaly Spojené státy, Francie, Británie, Jižní Korea a Japonsko, které chtějí projednat přesuny zbraní, jimiž KLDR porušuje rezoluce OSN.

Rada bezpečnosti OSN je rozdělena v názoru na řešení situace s KLDR. Rusko a Čína argumentují, že další sankce nejsou účinné a požadují jejich zmírnění, avšak žádný konkrétní návrh rezoluce dosud nepředložily. V roce 2022 však vetovaly zpřísnění sankcí navrhované USA.

Témata:  Rusko António Guterres OSN

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy