Na programu obou státníků je mimo jiné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pro Petra Pavla, který nastoupil do funkce v březnu letošního roku, jde o první návštěvu Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru loňského roku.

Krátce po své inauguraci Pavel telefonicky vyjednal se Zelenským termín své cesty na Ukrajinu. Po Pavlově zvolení se oba politici dohodli, že cestu provedou společně s Čaputovou, která už Ukrajinu už dříve navštívila.

Po příjezdu na nádraží v Nemišajevu, které se nachází desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, prezidenta a prezidentku přivítali bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Pavel s Čaputovou následně navštívili ukrajinské město Borodjanka, kde si prohlédli domy zničené ruskými útoky. Na oba prezidenty dohlíží během jejich cesty čeští i slovenští ozbrojení policisté a ukrajinští vojáci.

V noci na dnešek přitom podniklo Rusko další sérii vzdušných útoků na města a infrastrukturu na Ukrajině. Protiletecký poplach platil několik hodin v celé zemi s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů tato série útoků pomocí raket a dronů způsobila nejméně pět úmrtí a několik zranění. Exploze byly hlášeny také v Kyjevě, ale bez významných škod nebo obětí.

reklama