Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel a Čaputová dorazili na Ukrajinu

Zuzana Čaputová a Petr Pavel na návštěvě Ukrajiny. (28.4.2023)
Zuzana Čaputová a Petr Pavel na návštěvě Ukrajiny. (28.4.2023)
Foto: Twitter Petr Pavel

Dnes ráno přijeli vlakem na Ukrajinu český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Jejich příjezd následoval krátce po nové sérii ruských raketových útoků, která se v noci na dnešek zaměřila na řadu míst včetně Kyjeva.

Na programu obou státníků je mimo jiné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pro Petra Pavla, který nastoupil do funkce v březnu letošního roku, jde o první návštěvu Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru loňského roku.

Krátce po své inauguraci Pavel telefonicky vyjednal se Zelenským termín své cesty na Ukrajinu. Po Pavlově zvolení se oba politici dohodli, že cestu provedou společně s Čaputovou, která už Ukrajinu už dříve navštívila.

Po příjezdu na nádraží v Nemišajevu, které se nachází desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, prezidenta a prezidentku přivítali bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Pavel s Čaputovou následně navštívili ukrajinské město Borodjanka, kde si prohlédli domy zničené ruskými útoky. Na oba prezidenty dohlíží během jejich cesty čeští i slovenští ozbrojení policisté a ukrajinští vojáci.

V noci na dnešek přitom podniklo Rusko další sérii vzdušných útoků na města a infrastrukturu na Ukrajině. Protiletecký poplach platil několik hodin v celé zemi s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů tato série útoků pomocí raket a dronů způsobila nejméně pět úmrtí a několik zranění. Exploze byly hlášeny také v Kyjevě, ale bez významných škod nebo obětí.

Témata:  Petr Pavel Zuzana Čaputová Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy