reklama

"MiG-29 je nadále považován za relativně dobré letadlo a zdá se nejlepším letadlem pro Ukrajinu, protože je v její výzbroji, umějí s ním zacházet a mají pro něj logistické zázemí," řekl polské televizi TVN Pavel, který byl dříve náčelníkem českého generálního štábu a později stál v čele Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

Zdůraznil, že každý prvek vojenské výzbroje je Ukrajině potřebný pro účinnou obranu a případnou protiofenzívu. "Určitě (MiGy) něco změní - a není až tak důležitý počet, ale to, že každý prvek přináší změny," řekl.

Připomněl, že české MiGy-29 nyní slouží v Polsku, kam se dostaly v 90. letech při výměně za polské vrtulníky. Ale Česko poskytlo Ukrajině bitevní a transportní vrtulníky a také různou obrněnou techniku a nyní pracuje na dodávkách protileteckých zbraní a další munice. "Děláme, co můžeme, abychom Ukrajině zajistili co nejvíce potřebné výzbroje," ujistil.

Pavel věří, že Ukrajina může ve válce proti Rusku zvítězit. "Musíme udělat vše, abychom pomohli Ukrajině dosáhnout tohoto cíle," řekl. "Vidím příležitost k tomu v letošním roce, příští rok by to bylo těžší. Existuje únava z války, která se týká nejen válčících zemí, ale i států podporujících Ukrajinu. Udržet podporu veřejnosti je čím dál těžší," konstatoval.

Aniž by přímo vyslovil jméno svého předchůdce v čele státu Miloše Zemana, Pavel v odpovědi na dotaz ohledně proruských postojů maďarského premiéra Viktora Orbána uvedl, že i v Česku býval politik s podobnými názory, který je ale prudce změnil poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. "Viktor Orbán dál brání Putina a jeho záměry. Snaží se nás přesvědčit, že hlavní hrozbou je něco úplně jiného, ale jsem přesvědčen, že Evropa je nyní nejvíce ohrožena z Ruska," řekl. Rusko si podle něj hraje na ochránce hodnot, ale je to naprostý nesmysl: "Každý, kdo se podívá na kvalitu života v Rusku, hned vidí, že to není správný směr rozvoje."

Na otázku týkající se Polek přijíždějících do Česka za interrupcemi, které jsou v Polsku fakticky zakázány, Pavel odpověděl: "Pro mne je to věc osobní svobody. Žena má právo se rozhodovat sama za sebe a země má právo povolit zainteresovaným podniknout příslušné kroky." Kvůli "interrupční turistice" polské velvyslanectví před dvěma lety protestovalo a domáhalo se, aby české úřady ve věci něco podnikly, připomněla televizní stanice.

Pavel dnes končí dvoudenní návštěvu Polska.