Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pekarová Adamová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, sešla se s nejvyššími činiteli

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu, kde se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a premiérem Čen Ťien-ženem a podepsala prohlášení o meziparlamentní spolupráci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý.

Česká představitelka v Asii navštívila rovněž Jižní Koreu. Cestu na Tchaj-wan v minulých dnech kritizovala Čína, která ostrov považuje za svou provincii.

Při setkání s tchajwanskou prezidentkou Pekarová Adamová uvedla, že Česká republika a Tchaj-wan jsou blízcí partneři, kteří vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. "Paní prezidentce jsem mimo jiné poděkovala za nemalou finanční pomoc naší zemi při zvládání uprchlické vlny způsobené ruskou válkou na Ukrajině," poznamenala předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Jednala poté i s tchajwanským premiérem Čen Ťien-ženem. "S panem premiérem jsme se jednomyslně shodli, že ač obě naše země spojuje úděl života v blízkosti autoritářské mocnosti, vzájemná sounáležitost, solidarita a součinnost jsou nejvhodnějším klíčem k řešení problémů, které společně sdílíme," komentovala rozhovor předsedkyně Sněmovny.

V úterý Pekarová Adamová vystoupila v tchajwanském parlamentu s projevem, jehož ústředním motivem byla historická paralela s událostmi roku 1968 v tehdejším Československu. "Chtěla bych vás ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností. Protože vy jste s námi, my jsme s vámi,“ uzavřela svou řeč předsedkyně Sněmovny. Z rukou předsedy tchajwanského zákonodárného sboru pak obdržela nejvyšší tchajwanské parlamentní vyznamenání.

Obě strany rovněž podepsaly prohlášení o meziparlamentní spolupráci. "Smyslem prohlášení je stvrzení oboustranné vůle prohlubovat naše přátelství prostřednictvím vzájemných kontaktů na všech úrovních a výměny expertního know-how v oblastech, kde se od sebe navzájem můžeme nejvíc naučit," řekla Pekarová Adamová.

Na Národní tchajwanské univerzitě se předsedkyně Sněmovny zúčastnila konference věnované tematice odolnosti demokratických institucí. V prostorách univerzity byla také uspořádána výstava fotografií nazvaná Václav Havel: Politika a svědomí. "Václav Havel inspiroval mě i miliony lidí na celém světě a svět svobody a demokracie by to bez něj měl mnohem těžší," zmínila mimo jiné Pekarová Adamová v proslovu k vysokoškolským studentům.

Předsedkyni Poslanecké sněmovny na Tchaj-wanu doprovázela početná delegace politiků, podnikatelů, představitelů ministerstev, zástupců vědecko-výzkumných pracovišť, představitelů kulturních institucí i českých krajů a měst. Podnikatelská mise podepsala pět memorand o spolupráci. Výsledkem návštěvy bylo i otevření Českého hubu v Tchaj-peji a dosažení dohody o založení Centra na posílení odolnosti dodavatelských řetězců.

Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. "Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu," napsala na svých webových stránkách ambasáda.

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. S Tchaj-wanem Česká republika oficiální diplomatické vztahy neudržuje, v řadě oblastí ale obě země spolupracují.

Pekarová Adamová návštěvou Tchaj-wanu zakončila svou asijskou cestu, při níž navštívila také Jižní Koreu. Tam jednala mimo jiné o spolupráci v automobilovém průmyslu a v moderních technologiích či o možných dodávkách jihokorejských léků do ČR. V Soulu se setkala s jihokorejským premiérem Han Duk-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem.

Témata:  Markéta Pekarová Adamová Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:15

Tajemství ve vztahu Karla Šípa a Karla Gotta. Moderátor se neodvážil mu to říct

Karel Šíp letos oslaví 80. narozeniny, které byly před šesti lety těmi posledními v životě jeho velkého přítele Karla Gotta. O hvězdném statusu slavného zpěváka snad nikdo nepochybuje. Moderátor ale v jednom z rozhovorů prozradil, kdy si doopravdy uvědomil, jak velká je Gottova popularita. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.