Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peklo v Kalifornii: Mohutné požáry se nedaří zkrotit, evakuaci komplikuje pandemie

požár
požár
Foto: Pixabay

V americké Kalifornii bojuje s téměř šesti stovkami lesních požárů přes 14.000 hasičů, plameny zničily už téměř 400.000 hektarů porostu, včetně vzácných sekvojí v místních národním parku. Vyžádaly si také už nejméně šest obětí a přes čtyři desítky zraněných. Boj s ohnivým živlem ztěžuje silný vítr, uvedl dnes server BBC.

Americký prezident Donald Trump označil požáry v Kalifornii za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc.

Nejrozsáhlejší jsou v Kalifornii nyní tři skupiny požárů v hornatých a zalesněných venkovských oblastech. Jeden z nich jižně a východně od San Franciska, kde se nachází i proslulé vinařské oblasti Napa a Sonoma, je podle guvernéra Gavina Newsoma třetí nejrozsáhlejší v historii Kalifornie.

Surveying the SCU Lightning Complex -- this is now the third largest wildfire in CA history. pic.twitter.com/MKhVD8u48U

— Gavin Newsom (@GavinNewsom) August 23, 2020

V kalifornském státním parku Big Basin v okrese Santa Cruz plameny podle BBC zničily i více než 2000 let staré sekvoje, z nichž některé byly až 100 metrů vysoké. Porost hoří i nedaleko kampusu Kalifornské univerzity v Santa Cruz.

Místní úřady vyzývají obyvatele, aby zůstávali doma, protože venku je kvůli kouři špatná kvalita ovzduší i v místech vzdálenějších od ohnisek požárů. Mnohé oblasti se potýkají také s nedostatkem elektřiny.

"Odešel jsem jen s tím, co mám na sobě, dvěma kytarami a psem," citoval server BBC jednoho z evakuovaných v okrese Santa Cruz, kde oheň poničil nejméně 115 domů. Někteří lidé ale mají strach se přemístit do evakuačních středisek. Kalifornie je totiž nejpostiženějším americkým státem v nynější pandemii covidu-19, dosud se tam potvrdilo na 650.000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.

V evakuačních střediscích jsou lidé nabádáni k nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti. Rodiny dostávají stany, aby se mohly izolovat od ostatních.

Požárníci bojující s ohnivým živlem v Kalifornii se potýkají i s nedostatkem personálu a materiálu. Guvernér Newsom už požádal o pomoc okolní americké státy, ale i Austrálii či Kanadu.

A ač Kalifornie je na lesní požáry v tomto období zvyklá, ty nynější označil její guvernér za něco, co "tento stát ještě nezažil". Vinu připsal i klimatickým změnám. "Pokud někdo popírá klimatické změny, ať přijede do Kalifornie," uvedl v pátek na videu pro sjezd Demokratické strany.

Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s 12.000 údery blesku, které Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.

Témata:  požáry v USA Kalifornie požáry

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.