Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini navštívil Fica v nemocnici. Jeho stav je prý vážný

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

"Bylo mi umožněno mluvit s ním jen několik minut, protože jeho aktuální stav vyžaduje klid a klid bez dalších vnějších rušivých vlivů," řekl novinářům. Věří v jeho brzkou rekonvalescenci.

Zvolený prezident zároveň poděkoval zdravotnickému personálu a vedení Fakultní nemocnice s poliklinikou (FNsP) FD Roosevelta v Banské Bystrici. "Před premiérem jsou nejtěžší a nejdůležitější hodiny a dny," dodal.

Opakovaně vyzval lidi k zastavení šíření nenávisti. Třeba podle jeho slov spojovat rozdělené Slovensko.

"Je třeba, abychom si společně napříč celou zemí bez rozdílu našich politických názorů, vyznání víry nebo čehokoli jiného uvědomili, že jsme na Slovensku překročili jednu červenou čáru, kterou jsme nikdy od vzniku naší země nepřekročili," uzavřel.

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

"To co se stalo včera, znehodnotilo mnoho let snah o to, aby demokratický vývoj byl svobodný a tolerantní," uvedl Kaliňák. Dodal, že lékařům se podařilo stabilizovat zdravotní stav, Fico však není mimo ohrožení života. Zároveň popřel informace, že Roberta Fica čeká další operace.

"Největší tragédií uplynulých hodin je, že nesouhlas s jiným politickým názorem či postoji se změnil na úkladnou vraždu," upřesnil Kaliňák a zamyslel se nad tím, co se může stát, že pacifista se stal extremistou. "Myslím, že právě vášně, které lomcovaly Slovenskem, bychom měli utišit. Nikdo z nás nechce žít ve společnosti, kde se bude bát projevit názory, aniž by očekával útok," zdůraznil.

Dodal, že tak jako těžké zranění Fica bude způsobovat, že mnohé věci se bude "muset učit znovu, tak možná i naše demokracie se bude muset učit chodit a tolerovat jiný názor". Nebyl to podle něj náhodný počin, ale plánovaný. O případný pokus podle něj šlo i při předchozím jednání vlády. Vyzval média, aby prezentovala fakta a společně vykročila na cestu tolerance.

Policie dnes střelce, který ve středu těžce zranil Fica, obvinila. Po čtvrtečním jednání Rady bezpečnosti SR a vlády to oznámil ministr vnitra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

"Pracujeme pouze s jednou verzí, že šlo o politicky motivovaný akt," přiblížil ministr. Policie obvinila útočníka z pokusu o úkladnou vraždu.

Důvodem útoku měl být nesouhlas s kroky současné vlády, například v podobě zrušení Úřadu speciální prokuratury, zastavení vojenské pomoci Ukrajině, zásahu do veřejnoprávní televize či odvolání předsedy Soudní rady SR.

"Mohu potvrdit, že podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny, ani pravicové, ani levicové," podotkl ministr s tím, že jde o tzv. osamělého vlka.

Témata:  Slovensko Robert Fico Peter Pellegrini

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.