Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pentagon změnil taktiku. Jak to bude s americkými vojáky v Sýrii?

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Spojené státy jsou odhodlány posílit své vojenské postavení v Sýrii "o další vojenské prostředky", aby zabránily možnému převzetí ropných polí na východě Sýrie Islámským státem či jinou teroristickou organizací. S odvoláním na prohlášení nejmenovaného představitele Pentagonu o tom dnes informovala agentura Reuters. Plán dosud neodsouhlasil Bílý dům.

Činitel, který si nepřál být jmenován, neuvedl, jaké prostředky americká armáda zvažuje do Sýrie vyslat. Jeho poznámka je však podle Reuters jasným znamením, že USA nejenže ukončily plány na úplné stažení svých jednotek ze Sýrie, ale naopak uvažují o vyslání nových vojenských kapacit, které by posílily zbytky americké armády, které v zemi dosud zůstávají.

Podle amerického časopisu Newsweek, který se rovněž odvolává na zdroj na americkém ministerstvu obrany, musí s tímto plánem souhlasit Bílý dům. Pentagon chce podle tohoto zdroje posílit obranu ropných vrtů o 30 tanků Abrams a další vojáky. Televize Fox News uvedla, že posily mají být vyčleněny z jednotek, které již nyní na Blízkém východě působí.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že hovořil s velitelem arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúmem Abdím a sdělil mu, že "je možná načase, aby se Kurdové začali přesouvat k ropné oblasti". Podle agentury AP tím odkazoval na ropná pole ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. To je oblast, kterou američtí vojenští velitelé považují za klíčovou pro odražení možného opětovného vzestupu IS.

The Oil Fields discussed in my speech on Turkey/Kurds yesterday were held by ISIS until the United States took them over with the help of the Kurds. We will NEVER let a reconstituted ISIS have those fields!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 24, 2019

Trump sice hájí stažení téměř všech amerických vojáků ze Sýrie, ale dává opakovaně najevo, že ropné oblasti v zemi hodlají Spojené státy dál chránit. Ve středu řekl, že tam zůstane "malý počet vojáků". Činitelé Bílého domu ale zatím nechtěli komentovat Trumpovo prohlášení, že k ropným polím by se měli přesunout Kurdové. Trumpovi kritici prezidenta podezírají, že situaci v Sýrii zcela nerozumí nebo je mu tamní křehká dynamika lhostejná, píše AP.

Turecko zahájilo 9. října ofenzivu proti syrským Kurdům, když USA ohlásily stažení svých vojáků, kteří byli spojenci SDF, ze severu Sýrie. Část americké armády v Sýrii se následně přesunula do sousedního Iráku, část byla ponechána na východě země v blízkosti ropných polí. Jejich udržení mimo dosah IS americká administrativa považuje za nezbytné. SDF byly klíčovým spojencem USA v boji proti IS, který dříve východosyrská ropná naleziště ovládal a plynuly mu z nich značné příjmy.

Podle Reuters Trump změkčil své původní odhodlání stáhnout veškeré americké vojáky ze Sýrie poté, co musel čelit silné kritice Kongresu, a to i z řad "svých" republikánů, že stažením ze severní Sýrie uvolnil cestu turecké invazi, posílil postavení Ruska v regionu a zvýšil riziko, že se opětovně aktivizuje Islámský stát.

Témata:  Pentagon U.S. ARMY Sýrie USA Donald Trump Islámský stát

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy