Výzkum okolností havárie letounu, ve kterém Prigožin a jeho spolupracovníci zahynuli, stále probíhá. Letadlo se zřítilo ve středu v Tverské oblasti během letu z Moskvy do Petrohradu, a příčina neštěstí zatím není známa.

Na internetu a v médiích se ale objevily spekulace, zejména v souvislosti s Prigožinovými konflikty s prezidentem Vladimirem Putinem, že letoun mohl být sestřelen nebo že na jeho palubě mohla explodovat bomba. Podle některých ruských médií je právě tato možnost nyní považována za nejpravděpodobnější.

Některé ruské telegramové kanály také informovaly o setkání Prigožina s Putinem po jeho návratu z Afriky, kde pobýval nedávno. Peskov však tuto informaci nepotvrdil.

Například ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj označil pád letadla s Prigožinem za teroristický čin a obvinil z něj ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj také varoval před potenciální hrozbou občanské války v Rusku, uvedl server Meduza.

Navalnyj posměšně komentoval Prigožinovu naivitu, když důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj "putinovi zabijáci" jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.

Spekulace o fyzické likvidaci Prigožina ze strany Kremlu také živí série desítek úmrtí vysoce postavených Rusů – ať už jde o politiky či oligarchy. Několik vysoce postavených vojenských představitelů je dokonce pohřešovaných, a to v čele generálem Sergejem Surovikinem. Ten byl dva měsíce po vzpouře odvolán z funkce velitele vzdušných a kosmických sil ruské armády. Od 24. června – dne vzpoury – ho však nikdo neviděl na veřejnosti.

Ruský nezávislý server Meduza, který působí z lotyšského exilu, získal exkluzivní informace od zdroje blízkého Putinově administrativě. "Pád letadla Jevgenije Prigožina nebyl příliš překvapivý. Po vzpouře jsem tušil, že to s ním špatně dopadne. Takové věci Kreml neodpouští," nastínil.

Reportéři serveru Meduza jsou si navíc jisti, že za havárií letadla stojí cizí zavinění. "Na jednom videozáznamu z havárie je zachycen oblak, který připomíná střelu země-vzduch. Očití svědci na videích sdílených na internetu hovoří o dvou explozích, které havárii předcházely. Běžnou praxí je vypustit proti jednomu cíli dvě rakety protivzdušné obrany, aby se zvýšila šance na zásah," píší.