reklama

U varianty viru objevené poprvé v JAR a nyní již rozšířené v řadě dalších zemí světa panují obavy, že je nakažlivější než běžné verze viru, a že do určité míry "obchází" současné vakcíny proti covidu-19, čímž by mohlo snižovat jejich účinnost.

Dormitzer se domnívá, že současná vakcína vyvinutá Pfizerem společně se společností BioNTech je již nyní velice pravděpodobně účinná proti takzvané jihoafrické variantě. "Nechceme to (testování nové vakcíny) dělat kvůli tomu, že si myslíme, že musíme současnou vakcínu změnit. Je to primárně proto, abychom zjistili, jak přejít na očkování proti novému kmenu," řekl vědec, podle kterého už firma vyrobila prototyp nové verze vakcíny a chystá se na jeho základě k produkci první várky nové verze.

Pfizer by v testech nové verze vakcíny sledoval odezvy imunitních systému jednotlivých účastníků studie, díky čemuž by nemusel testovat tak velké množství lidí, jako ve třetí fázi testů účinnosti, jichž se účastní desetitisíce lidí.

Podle ve středu zveřejněné studie vyprodukuje tělo člověka očkovaného vakcínou Pfizeru po nákaze jihoafrickou variantou o dvě třetiny méně protilátek, než když se nakazí jinými variantami viru. Zatím však není jasné, jakou má tento fakt dopad na celkovou účinnost očkovací látky proti variantě poprvé objevené v JAR.