reklama

Katie Hillová se cítí obětí "pomlouvačné kampaně", dirigované jejím manželem, se kterým se právě bouřlivě rozvádí, pravicovými médii a republikánskými oponenty. Požádala policii, aby vyšetřila, kdo nese odpovědnost za zveřejnění jejích obnažených snímků bez jejího souhlasu, uvedla agentura AFP.

Dvaatřicetiletá, bisexuálně orientovaná Hillová byla zvolena loni v listopadu ve volebním obvodu v Kalifornii, který až dosud ovládali republikáni. Byla považována za výraznou postavu v nastupující mladé gardě demokratů.

Ale před deseti dny konzervativní média zveřejnila články, vytýkající Hillové, že loni a předloni udržovala vztah s mladou členkou svého volebního štábu, a to společně se svým manželem. Stejná média ji také přisoudila vztah s jejím asistentem.

Etická komise Sněmovny reprezentantů ve středu oznámila, že tuto záležitost prošetří, protože nová pravidla, přijatá pod tlakem hnutí #MeToo proti sexuálnímu obtěžování, zakazují zákonodárcům milostná dobrodružství s podřízenými.

Hillová první vztah přiznala, druhý ale popřela. Přesto oznámila, že hodlá odstoupit. "Nechci napomoci ke zneužití (mého případu) během nynější ústavní krize," vysvětlila v narážce na vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli možnému sesazení z úřadu.

zdroj: YouTube

Rozhodnutí Hillové vyvolalo protichůdné komentáře.

Šéfka demokratů v Kongresu Nancy Pelosiová usoudila, že "chyba v úsudku" zabránila její kolegyni pokračovat v práci ve Sněmovně reprezentantů. "Musíme v Kongresu zajistit ovzduší integrity a důstojnosti," dodala.

Naopak komentátorka listu Los Angeles Times Robin Abcarianová si myslí, že Hillová neměla hodit ručník do ringu. "Politici dělají mnohem horší věci a prochází jim to," napsala. Čtyři zákonodárci sice během dvou posledních let odstoupili, ale stalo se tak poté, co byli obviněni ze sexuálního obtěžování, připomněla s tím, že naproti tomu Hillová se jen zapletla do vztahů s oboustranným souhlasem.

"Katie nebyla vyšetřována. Není očerňována proto, že by někomu ublížila, ale jen proto, že je jiná," zastal se kolegyně republikánský zákonodárce z Floridy Matt Gaetz.

Odstoupení zákonodárkyně budí podle agentury AP otázky, zda se na ženy ve veřejném životě nekladou vyšší nároky než na muže. Sexuální skandály nejsou v americké politice žádnou novinkou, ale většinou se týkají mužů. Jeden z kolegů Hillové v Kongresu, republikán Duncan Hunter z Kalifornie se uchází o znovuzvolení, přestože je obviněn z využívání volebních fondů k financování romantických flirtů, poznamenala AP a dodala, že Hunter odolal výzvám k odstoupení i po svém obvinění, které označuje za politicky motivované.

Podle docentky Tiffany Barnesové z University of Kentucky její výzkum ukázal, že někteří voliči jsou kritičtější vůči ženám zapleteným do sexuálních skandálů. U voličů, kteří zastávají "nepřátelské sexistické postoje" a věří, že ženy pokročily ve společnosti příliš daleko, je méně pravděpodobné, že znovu zvolí kandidátku po sexuálním skandálu než muže se stejně pošramocenou pověstí.

reklama