Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet kuřáků ve světě? Došlo k zásadnímu zvratu

Kouření, ilustrační fotografie
Kouření, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Celosvětový růst počtu kuřáků se poprvé zastavil, což může znamenat zvrat v globální epidemii, která už připravila o život desítky milionů lidí. Ve zprávě zveřejněné v Londýně to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Ukázalo se, že snaha vlád posílit boj s kouřením přináší výsledky, uvedla.

"Po mnoho let jsme byli svědky trvalého růstu počtu mužů, kteří kouří či jinak konzumují tabákovou produkci. Nyní poprvé vidíme, že jejich počet se snižuje, protože vlády jsou vůči tabákovému průmyslu přísnější," uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Number of males using tobacco ??? on the decline?, indicating a powerful shift in the global tobacco epidemic: New WHO report https://t.co/j6gocftcsV#NoTobacco ? pic.twitter.com/wWbloH7CYK

— World Health Organization (WHO) (@WHO) December 19, 2019

Jestliže v roce 2000 pravidelně konzumovala tabákové výrobky zhruba třetina světové populace, v roce 2015 už to byla jen čtvrtina. V absolutních číslech podle WHO poklesl počet uživatelů tabáku ze zhruba 1,4 miliardy v roce 2000 na 1,3 miliardy v loňském roce. Osmdesát procent uživatelů tabáku přitom loni tvořili kuřáci.

Podle WHO zemře každoročně v souvislosti se škodlivými následky konzumace tabáku přibližně osm milionů lidí, z toho 1,2 tvoří pasivní kuřáci.

Dosud vykazovala statistika konzumentů tabáku snižující se počet kuřaček, loni jich bylo přibližně o 100 milionů méně než v roce 2000. Počet kuřáků se naproti tomu každoročně zvyšoval o 40 milionů. Teď se ale ukazuje, že tento růst se zastavil a experti WHO očekávají pokles. Do roku 2025 by se počet kuřáků - mužů i žen - měl snížit o 37 milionů lidí.

Témata:  WHO kouření cigarety zdraví

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy