Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet lidí vězněných ve státech Rady Evropy byl nižší než před rokem

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Počet lidí vězněných ve státech, které jsou členy Rady Evropy, byl loni v lednu nižší než o rok dříve. Uvádí to dnešní zpráva Rady Evropy o stavu vězeňství. Počet vězňů ve 49 členských státech, které poskytly údaje, klesl o zhruba 100.000 na 1,41 milionu.

Snížení podle autorů zprávy zřejmě souvisí i s pandemií covidu-19. Každý třetí vězeň v Evropě trávil trest za mřížemi v Rusku. V Česku je podle studie na počet obyvatel nadále nadprůměrný počet vězňů, tresty jsou také vyšší než v průměru ostatních zkoumaných zemí.

V průměru bylo v zemích Rady Evropy na konci loňského ledna 102 vězňů na 100.000 obyvatel. To bylo ve srovnání s lednem předchozího roku o 2,3 procenta méně. V některých zemích je však tento údaj výrazně nadprůměrný. Přes 300 vězněných na 100.000 obyvatel mají Rusko a Turecko. Naopak méně než 50 vězňů na 100.000 obyvatel měly na konci loňského ledna Island či Finsko.

Česko se 180,2 vězni na 100.000 obyvatel patří k zemím nad průměrem hodnocených zemí Rady Evropy (116,1). Meziročně ale klesl o 8,4 procenta. Průměrná délka trestu za mřížemi v ČR činila 25 měsíců, průměr všech zúčastněných států činil zhruba 8,9 měsíce. V Česku je ve srovnání s ostatními zeměmi za mřížemi více žen, kterých je mezi vězni přes osm procent, ale méně cizinců (osm procent). Výrazně nižší je také český údaj o vazbách. Za mřížemi v Česku čeká na soud osm procent zadržovaných, v členských zemích to je 22 procent uvězněných.

Pokles počtu lidí za mřížemi je dlouhodobý. Jen jedna země, a sice Turecko, měla na konci loňského ledna ve srovnání s rokem 2011 vyšší počet vězněných na 100.000 obyvatel. Vývoj od února 2020 do konce ledna 2021 ale zřejmě ovlivnila i pandemie. Výrazně se totiž snížily tresty za krádeže a méně bylo i trestů kratších než jeden rok za mřížemi. "Pokles těchto indikátorů by mohl být nepřímým důsledkem uzávěr, které vedly k nižší pouliční kriminalitě," uvedl jeden z autorů statistické zprávy Marcelo Aebi. "Méně styků mezi osobami znamená méně porušení zákona ve veřejném prostoru, a tudíž méně zadržení a menší počet lidí ve vězení," dodal Aebi.

Ve většině států není problém s přeplněnými věznicemi. V průměru na 100 míst za mřížemi připadá 85 vězňů. Přeplněné věznice ale zůstávají v některých zemích jako Rumunsko, Belgie, Itálie, Francie či Švédsko. V ČR bylo zhruba 97 vězňů na 100 míst.

Témata:  věznice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.