reklama

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pátek po jednání se svým indickým protějškem uvedl, že Spojené státy chtějí pomoci Indii při zvládání epidemie covidu-19. Asijské zemi by mohly USA dát část z 80 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, jež chtějí poslat do zahraničí. Spojené státy poskytly zemi pomoc ve výši půl miliardy dolarů (zhruba 11 miliard korun).

Indie v květnu spustila očkování pro všechny lidi starší 18 let. Poptávku po vakcínách ale nedokáže uspokojit, ačkoli patří mezi jejich největší výrobce. Premiér Naréndra Módí čelí rostoucí kritice, že jeho vláda není schopná zajistit dostatek očkovacích látek. Plně naočkovaná jsou asi jen tři procenta lidí. To je nejnižší podíl mezi deseti zeměmi s nejvyšším počtem případů na světě. Celkově v zemi, kde žije 1,3 miliardy lidí, bylo podáno přes 200 milionů dávek vakcíny.

Indické úřady v březnu dočasně zastavily export vakcín. Kvůli tomu se země jako Bangladéš, Nepál, Srí Lanka a mnoho států v Africe musely snažit preparáty získat z jiných zdrojů. Podle Reuters se očekává, že Indie vývoz vakcín neobnoví nejméně do října.

Od začátku epidemie se v Indii potvrdilo 27,7 milionu případů infekce, což je druhý nejvyšší počet po Spojených státech. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo bezmála 174.000 lidí. Nicméně podle řady odborníků jsou skutečná čísla v Indii výrazně vyšší než podhodnocené oficiální údaje. Kromě toho se nemoc šíří v posledních týdnech zejména na indické venkově, kde je ještě méně lékařů a zdravotnických zařízení, než ve městech.

reklama