reklama

V pondělí v Německu podle RKI přibylo 5480 nových případů nákazy a 238 úmrtí. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 83 miliony obyvateli infikovalo více než 2,5 milionu osob a zemřelo jich 73.656.

"Jsme přesně na úbočí třetí vlny. O tom už není sporu. Navíc jsme v tomto bodě zmírnili opatření, a to zrychluje exponenciální růst," řekl epidemiolog RKI Dirk Brockmann německé televizní stanici ARD.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři jednotlivých spolkových zemí se začátkem tohoto měsíce dohodli na postupném uvolňování koronavirových opatření. Doplnili k nim ale "nouzovou brzdu" umožňující úřadům omezení opět zavést, pokud tři dny po sobě přibude 100 a více nakažených na 100.000 obyvatel.

Nyní je tento nárůst v sedmidenním průměru 84 nakažených na 100.000 obyvatel. RKI nicméně varoval, že do poloviny dubna by tento počet mohl stoupnout na 200 nově nakažených na 100.000 obyvatel.

Německo v pondělí pozastavilo používání vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca kvůli několika případům krevních sraženin u osob, které byly touto vakcínou naočkovány. Tento krok doporučil Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu rozhoduje o schválení vakcín.

Brockman je ale přesvědčený, že by stálo za to vysvětlit lidem relativnost rizika, kdy 1000 lidí z miliónu umírá na covid-19 v porovnání s možná jedním člověkem z miliónu, který zemře na komplikace spojené s podáním vakcíny.

"V rizikových skupinách je riziko úmrtí na covid mnohem, mnohem vyšší. To znamená, že je možná stotisíckrát pravděpodobnější zemřít na covid než kvůli vakcíně AstraZeneky," dodal Brockman.

reklama