V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215 lidí, což je o více než stovku méně než o den dříve. Dnes to podle agentury oznámila britská vláda, která tak nyní eviduje 38.376 úmrtí s covidem-19. Počet nakažených mezitím vzrostl o 2445 na 272.826 potvrzených případů.
V Británii, kde žije zhruba 67 milionů obyvatel, o den dříve zemřelo 324 lidí s covidem-19. List The Sun napsal, že to bylo nejnižší páteční číslo, které za posledních devět týdnů vláda ohlásila.
Před týdnem v sobotu úřady oznámily 282 úmrtí s covidem-19. The Sun poznamenal, že víkendová čísla jsou obvykle nižší kvůli prodlevám v hlášení.
Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním covid-19. Dohromady si tak epidemie způsobená koronavirem v jihoevropské zemi vyžádala 27.125 obětí, oznámilo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Za předchozí den Španělsko hlásilo dvě úmrtí. Ještě v dubnu přitom v zemi umíraly stovky lidí s covidem-19 denně.
Celkový počet případů nákazy nemocí covid-19 ve Španělsku se za posledních 24 hodin podle ministerstva zdravotnictví zvýšil o 664 na 239.228, napsala agentura Reuters.
Epidemická situace ve Španělsku se v posledních několika týdnech výrazně zlepšila, takže vláda už měsíc postupně zmírňuje opatření zavedená v polovině března ve snaze zmírnit šíření koronaviru. Od července by se mělo Španělsko otevřít i zahraničním turistům.
Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Nadále ale platí několik omezení, návštěvníci si musí zachovávat odstup od ostatních, nesmí se na jednom místě shlukovat více než deset lidí a lidé mají doporučeno nosit roušky, ačkoli tato ochrana úst a nosu není povinná, uvedla televize France 24.
Premiér Édouard Philippe ve čtvrtečním projevu Francouzům oznámil, že boj proti koronaviru postupuje úspěšněji, než vláda ještě v březnu očekávala. Díky příznivým číslům tak Francie může podle něj vstoupit do druhé fáze uvolňování poměrů. Počínaje 2. červnem začnou v omezeném režimu opět fungovat bary a restaurace, lidé také budou moci v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova.
Pařížské parky se otevřely s předstihem již dnes, aby si lidé mohli užít slunečný víkend, pro který meteorologové slibují až 28 stupňů Celsia.
"Konečně jsme volní," citoval Reuters obyvatelku Paříže Anne, která postávala u brány 400 let staré Lucemburské zahrady na levém břehu Seiny. "Je to pocit, skoro jako když člověka pustí z vězení," dodala.
Starostka hlavního města Anne Hidalgová o otevření parků usilovala několik týdnů. Argumentovala tím, že obyvatelé potřebují vyjít ze svých domovů.
Parky uvnitř města byly sice doposud uzavřené, lesoparky na okrají metropole, jako například Boulogneský lesík na západě či Vincenneský lesík zůstaly přístupné po celou dobu, což Pařížané po prvním uvolnění restrikcí 11. května hojně využívali. Nyní se uvolnění poměrů zahrnuje i další zelené plochy ve městě.
Úřady původně zvažovaly parky otevřít v takzvaném dynamickém režimu, kdy by bylo dovoleno procházet se, ale nikoli sednout si či lehnout a odpočívat. Od tohoto záměru se ale nakonec ustoupilo a návštěvníci tak mohou v parcích a zahradách pořádat pikniky či cvičit, nesmějí se tam ale účastnit kolektivních sportů.
Ve Francii, kde žije asi 67 milionů obyvatel, se nemoc covid-19 podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdila u zhruba 187.000 lidí, z nichž přes 28.700 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Velká Británie, Španělsko, Francie
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45