reklama

Provincie na jihu Turecka a oblast na severu Sýrie zasáhly dva zničující otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně 6. února. Od té doby seismologové zaznamenali přes 9000 dalších slabších otřesů, uvedl turecký úřad pro řešení následků katastrof AFAD. Nejsilnější z nich byl otřes o síle 6,4 stupně v pondělí. Mezi lidmi vyvolal paniku a i následkem tohoto zemětřesení několik lidí zahynulo. Otřesy způsobily také další škody na majetku.

Podle poslední statistiky tureckého státního úřadu bylo ze zasažené oblasti evakuováno přes 500.000 lidí. Mnozí další si však v postižených provinciích našli náhradní ubytování či dočasné přístřeší. Podle dohadu, který uvádí agentura Reuters, bylo vážně poškozeno nebo zničeno na půl milionu bytových jednotek ve 160.000 domech. OSN se domnívá, že v Turecku zůstalo bez střechy nad hlavou na 1,5 milionu lidí.

Turecká vláda slibuje rychlou rekonstrukci, lidé v postižených oblastech si ale stěžují na pomalou a nedostatečnou pomoc. "Mám osm dětí a žijeme v jednom stanu," řekl agentuře Reuters muž, který čeká na příděl dalšího materiálu. Právě nedostatek stanů patří podle oslovených dobrovolníků mezi největší aktuální problémy v oblasti.

Syrská bilance obsahuje údaje z oblastí, které jsou pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada v Damašku, i z těch, které ovládají protivládní povstalci.