Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet případů spalniček v Evropě vzrostl skoro třicetinásobně

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Počet případů spalniček v Evropě v období od ledna do října loňského roku vzrostl téměř třicetinásobně ve srovnání s rokem 2022. Na alarmující statistiku upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Počet případů spalniček v tomto období dosáhl 30 000, zatímco v roce 2022 bylo hlášeno pouze 941 případů za celý rok. WHO vyzvala k "naléhavé" očkovací kampani v reakci na tuto alarmující situaci.

V období od ledna do října 2023 byly v evropském regionu WHO hlášeny spalničky ve 40 zemích. Nejvyšší počet případů byl zaznamenán v Rusku a Kazachstánu, kde se počet přiblížil k 10 000 případům v obou zemích.

V západní Evropě bylo nejvíce případů zaznamenáno ve Spojeném království s 183 případy. "V regionu jsme svědky nejen třicetinásobného nárůstu počtu případů spalniček, ale také téměř 21 000 hospitalizací a pěti úmrtí souvisejících se spalničkami. To je znepokojující," uvedla WHO.

Během pandemie COVID-19 došlo k poklesu úrovně proočkovanosti proti spalničkám v evropském regionu WHO. Mezi lety 2020 až 2022 nebylo očkováno proti spalničkám přibližně 1,8 milionu kojenců.

Spalničky jsou vysoce nakažlivým onemocněním, které se rychle šíří vzduchem, zejména mezi neočkovanými lidmi.

Způsobují různé komplikace, jako jsou záněty průdušek, plic a centrálního nervového systému, a mohou mít i fatální následky. Nejúčinnějším preventivním opatřením proti nim je očkování.

Témata:  WHO

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 13:32

Pokud nezastavíme změny počasí, tučňáci vyhynou, varují vědci

Rekordně největší úbytek mořského ledu v Antarktidě na konci roku 2023 zapříčinil neúspěšné rozmnožování až v pětině kolonii tučňáka obrovského, uvedl Britský antarktický průzkum (BAS) v nové studii publikované časopisem Antarctic Science.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy