Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet případů spalniček v Evropě vzrostl skoro třicetinásobně

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Počet případů spalniček v Evropě v období od ledna do října loňského roku vzrostl téměř třicetinásobně ve srovnání s rokem 2022. Na alarmující statistiku upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Počet případů spalniček v tomto období dosáhl 30 000, zatímco v roce 2022 bylo hlášeno pouze 941 případů za celý rok. WHO vyzvala k "naléhavé" očkovací kampani v reakci na tuto alarmující situaci.

V období od ledna do října 2023 byly v evropském regionu WHO hlášeny spalničky ve 40 zemích. Nejvyšší počet případů byl zaznamenán v Rusku a Kazachstánu, kde se počet přiblížil k 10 000 případům v obou zemích.

V západní Evropě bylo nejvíce případů zaznamenáno ve Spojeném království s 183 případy. "V regionu jsme svědky nejen třicetinásobného nárůstu počtu případů spalniček, ale také téměř 21 000 hospitalizací a pěti úmrtí souvisejících se spalničkami. To je znepokojující," uvedla WHO.

Během pandemie COVID-19 došlo k poklesu úrovně proočkovanosti proti spalničkám v evropském regionu WHO. Mezi lety 2020 až 2022 nebylo očkováno proti spalničkám přibližně 1,8 milionu kojenců.

Spalničky jsou vysoce nakažlivým onemocněním, které se rychle šíří vzduchem, zejména mezi neočkovanými lidmi.

Způsobují různé komplikace, jako jsou záněty průdušek, plic a centrálního nervového systému, a mohou mít i fatální následky. Nejúčinnějším preventivním opatřením proti nim je očkování.

Témata:  WHO

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 19:54

Jaromír Soukup se vrací do ringu. Známe veškeré podrobnosti

Jaromír Soukup se za měsíc vrátí do boxerského ringu a není v jednoduché pozici, protože ohlášený soupeř si na něj dost vyskakuje. Soukup dostal první příležitost reagovat, i když jen slovně. Co svému protivníkovi vzkázal? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.