reklama

Počet případů spalniček v tomto období dosáhl 30 000, zatímco v roce 2022 bylo hlášeno pouze 941 případů za celý rok. WHO vyzvala k "naléhavé" očkovací kampani v reakci na tuto alarmující situaci.

V období od ledna do října 2023 byly v evropském regionu WHO hlášeny spalničky ve 40 zemích. Nejvyšší počet případů byl zaznamenán v Rusku a Kazachstánu, kde se počet přiblížil k 10 000 případům v obou zemích.

V západní Evropě bylo nejvíce případů zaznamenáno ve Spojeném království s 183 případy. "V regionu jsme svědky nejen třicetinásobného nárůstu počtu případů spalniček, ale také téměř 21 000 hospitalizací a pěti úmrtí souvisejících se spalničkami. To je znepokojující," uvedla WHO.

Během pandemie COVID-19 došlo k poklesu úrovně proočkovanosti proti spalničkám v evropském regionu WHO. Mezi lety 2020 až 2022 nebylo očkováno proti spalničkám přibližně 1,8 milionu kojenců.

Spalničky jsou vysoce nakažlivým onemocněním, které se rychle šíří vzduchem, zejména mezi neočkovanými lidmi.

Způsobují různé komplikace, jako jsou záněty průdušek, plic a centrálního nervového systému, a mohou mít i fatální následky. Nejúčinnějším preventivním opatřením proti nim je očkování.