Dnes bude podle Plevrise bilance ještě mnohem vyšší, a to kolem 15.000 nakažených. Vláda proto zvažuje, že nová opatření, která měla začít platit až po Novém roce, by mohla vstoupit v platnost dříve, napsal list Kathimerini.

Epidemická situace se zhoršuje i v sousedním Turecku. V pondělí tamní úřady uvedly, že za 24 hodin přibylo přes 26.000 nakažených, což byl oproti předchozímu dni nárůst o třetinu. "Varianta omikron se šíří rychleji než jiné varianty. Musíte být obezřetní a dojít si pro posilující dávku," varoval obyvatele ministr zdravotnictví Fahrettin Koca.

V Řecku, které má přes deset milionů obyvatel, se nyní s nákazou koronavirem potýká zhruba 100.000 lidí, nejvíce jich je v oblasti Atén. Právě tam už nejspíš převážila varianta omikron, podle dat řeckého listu Proto Thema tam nákaza omikronem tvoří až 70 procent nových případů.

V pondělí řecká vláda oznámila, že od 3. ledna začnou platit nová opatření. V obchodech a dopravě má být povinné používání respirátorů třídy FFP2, má se zkrátit otevírací doba restaurací nebo kapacita stadionů, až polovina zaměstnanců má pracovat z domova. Vysoká čísla nakažených ale mohou vládu přimět, aby si s novými restrikcemi pospíšila.

V Turecku podle ministra zdravotnictví tvoří varianta omikron asi desetinu nových případů nákazy. Nakažených tam ale nyní skokově přibývá. V prosinci se dosud denní bilance pohybovaly pod hranicí 20.000.