Údaj 15.000 nezvěstných je konzervativní, vzhledem k tomu, že jen úřady přístavního města Mariupol odhadují, že až 25.000 lidí tam zemřelo nebo je pohřešovaných, píše Reuters. "Ta čísla jsou obrovská a stejně tak výzvy, kterým Ukrajina čelí," uvedl Holliday, podle něhož bude proces vyšetřování týkající se nezvěstných na Ukrajině trvat roky i poté, co utichnou boje.
Organizace, která vznikla po balkánských válkách v 90. letech minulého století, otevřela svou kancelář v Kyjevě v létě, aby pomohla tamním úřadům zdokumentovat a vypátrat pohřešované lidi. Díky ukládání vzorků DNA do databáze a hledáním shod s příbuznými dohledala ICMP více než 27.000 ze 40.000 nezvěstných během konfliktů v bývalé Jugoslávii.
V Kyjevě začala ICMP shromažďovat vzorky DNA a navyšuje svou kapacitu pro letitý proces, jenž také pomůže státním zástupcům při vyšetřování válečných zločinů. "Drtivá většina pohřešovaných osob, tedy těch, které zemřely, jsou oběti válečných zločinů a je třeba, aby pachatelé nesli odpovědnost," uvedl Holliday.