Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Macrona se pracuje na vývozu ukrajinského obilí přes Rumunsko

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie pomáhá s převozem obilí z Ukrajiny, pracuje se na trase vývozu plodiny přes Rumunsko, řekl stanici TF1 francouzský prezident Emmanuel Macron v souvislosti se svou čtvrteční návštěvou Kyjeva. Jde o 22 milionů tun obilí, které nelze vyvézt kvůli ruské blokádě ukrajinských černomořských přístavů, napsala BBC. Kvůli ruské vojenské agresi se dodávky této plodiny z Ukrajiny prakticky zastavily.

"Nyní pracujeme na nové trase, která povede přes Rumunsko, protože (ukrajinský přístav) Oděsa je (od hranic) vzdálena jen několik desítek kilometrů," uvedl Macron, podle něhož by se tak mohla plodina přepravovat po železnici a Dunaji a zamířit na mezinárodní trhy.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu rozmisťuje Rusko a Ukrajina v oblasti Černého moře námořní miny. V ukrajinských přístavech kvůli konfliktu uvázlo osm desítek zahraničních lodí - mnohé s nákladem obilí. Oděsa přitom zůstává pod ukrajinskou kontrolou, některé další ukrajinské přístavy obsadila ruská invazní vojska.

Nemožnost Ukrajiny využívat svůj hlavní hlubokomořský přístav Oděsa kvůli ruskému vojenskému vpádu vedla ke skokovému nárůstu světových cen potravin a OSN varovala před hrozícím hladem v chudších zemích, které jsou na dovozu obilí do značné míry závislé.

Válka zvyšuje ceny obilí, kuchyňských olejů, pohonných hmot a hnojiv. Na Rusko a Ukrajinu připadá téměř třetina světového vývozu pšenice. Ukrajina je také významným vývozcem kukuřice a slunečnicového oleje a Rusko klíčovým vývozcem hnojiv.

Podle Reuters je Rumunsko jednou z alternativních tras pro vývoz ukrajinského obilí. "Jsme v procesu vytváření určitého spojovacího bodu, kde bychom mohli toto obilí vyvážet mnohem silněji, rychleji a masivněji než dnes," řekl Macron.

Podle serveru TF1 byla globální potravinová bezpečnost jedním z témat, kterému se při čtvrteční návštěvě Kyjeva a jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským věnovala čtveřice evropských představitelů - Emmanuel Macron, jehož země nyní předsedá Evropské unii, německý kancléř Olaf Scholz, italský premiér Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis.

Alternativní způsoby vývozu obilí z Ukrajiny hledá rovněž americká administrativa. Prezident Joe Biden před několika dny uvedl, že u ukrajinských hranic vzniknou dočasná sila ve snaze pomoci vyvážet tuto plodinu ze země po železnici. Zároveň upozornil, že rozchod kolejí na Ukrajině se liší od zbytku Evropy, takže se obilí musí na hranicích překládat do jiných vlaků.

Deník The Wall Steet Journal dříve informoval o tom, že generální tajemník OSN António Guterres jedná s Ruskem a Ukrajinou o odblokování ukrajinských dodávek obilí přes Černé moře výměnou za zrušení řady sankcí, které brání vývozu ruských hnojiv.

Čtveřice evropských politiků podle agentury Interfax-Ukrajina ve čtvrtek vyzvala Moskvu, aby odblokovala vývoz ukrajinského obilí. "Globální potravinová krize, kterou zažíváme, je přímým důsledkem války vedené Ruskem proti Ukrajině. Vyzýváme Rusko, aby umožnilo OSN organizovat vývoz obilí zrušením blokády ukrajinských přístavů," napsal Macron na twitteru.

Rusko popírá, že by bylo příčinou problému s vývozem obilí, a obviňuje z něj Kyjev.

Témata:  Emmanuel Macron Ukrajina Rumunsko

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy