reklama

Lídr německé konzervativní opozice Friedrich Merz (CDU) však sociálního demokrata Scholze (SPD), který ve čtvrtek navštívil Kyjev, kritizoval mimo jiné za to, že neslíbil další dodávky zbraní. Podle něj nefunguje ani výměnná dohoda o dodávkách zbraní s Českem.

"Je naprosto nezbytné s Putinem mluvit," řekl Scholz v rozhovoru. "Já to budu i nadále dělat, stejně jako francouzský prezident," dodal Scholz. Je podle něj nutné, aby některé země a některé vůdčí osobnosti s Putinem hovořily.

Podle Scholze je také nutné, aby byly tyto rozhovory s ruským prezidentem jasné. "Já například říkám stejné věci, jaké říkám vám," řekl Scholz jedné novinářce ohledně hovorů s Putinem a upřesnil, co ruskému vůdci sděluje: "Pochopte prosím, že nebude žádný nadiktovaný mír. A pokud se domníváte, že můžete ukrást území a pak doufat, že se časy změní a věci se opět vrátí k normálu, pak je to omyl."

Scholz řekl, že Putina vyzývá také ke stažení jednotek z Ukrajiny a k takové dohodě s Ukrajinou, která bude pro Kyjev přijatelná a správná.

DPA připomíná, že Scholz si s Putinem od začátku ruské invaze na Ukrajinu několikrát telefonoval, ale po zprávách o masakrech civilistů s tím na několik týdnů přestal.

Také Macron si s Putinem několikrát volal. Ve čtvrtek řekl, že je za určitých podmínek připraven i na setkání s šéfem Kremlu v Moskvě.

Scholz, Macron a italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek společně navštívili Kyjev, kde se k nim připojil ještě rumunský prezident Klaus Iohannis.

Scholz se dnes vyjádřil také k dodávkám těžkých zbraní přislíbených Německem na Ukrajinu. Podle něj dorazí včas, aby napadené zemi pomohly v boji o Donbas. Zbrojní průmysl pracuje na tom, aby mohly být zbraně dodávány, podle Scholze je ale podstatné, aby byli ukrajinští vojáci vycvičeni na moderní systémy. "Bez výcviku nelze zbraně použít," řekl.

Kancléř uvedl, že vzhledem k masivním bojům na východě Ukrajiny je potřebné hlavně dělostřelectvo, aby Ukrajina mohla bojovat proti dronům, vrtulníkům a letadlům.

Německá vláda Ukrajině přislíbila jeden systém protivzdušné obrany IRIS-T, sedm samohybných houfnic PzH 2000, na kterých se ukrajinští dělostřelci v Německu cvičí, tři salvové raketomety a zhruba 50 samohybných protileteckých systémů Gepard. Berlín ale opakovaně čelí kritice, že zbraně dodává pozdě.

Předseda opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merz dnes Scholzovi vytkl, že na Ukrajině během návštěvy učinil příliš málo konkrétních slibů ohledně dodávek dalších zbraní a podpory nutné pro vítězství země. Nemá smysl dávat kandidátský status zemi, která je jako celek ohrožena ve své existenci, řekl také Merz v televizi deníku Die Welt s odkazem na doporučení Evropské komisi, aby byl Ukrajině udělen status kandidátské země EU.

Scholz podle Merze nenabídl nové dodávky zbraní ani nesplnil minulé sliby. "V tom dělá Německo podle mého přesvědčení nadále příliš málo," řekl opoziční předák. Podle něj nefunguje ani výměnná dohoda s Českem, které má jako kompenzaci dostat německé tanky za to, že Ukrajině dodá zbraně sovětské výroby. "Tady se zcela zjevně brzdí, váhá s dodávkami zbraní. A dodnes pro to nemáme žádné skutečné vysvětlení," prohlásil Merz.

"Tato řetězová výměna byla dohodnuta, ale v tuto chvíli se prakticky ještě neuskutečňuje. Panuje tu kvůli tomu vskutku podráždění. Vláda (premiéra Petra Fialy) si není zcela jistá, kdy od Německa dostane náhradu, kterou slíbila spolková vláda," řekl Merz v rozhovoru z Prahy. Český premiér mu prý dnes řekl, že Česká republika zbraně na Ukrajinu dodává a Česko by si přálo, aby tak činilo i Německo, tak jako USA, Francie nebo Británie.

V květnu Německo ohlásilo, že Česku daruje 15 svých tanků Leopard 2A4, které mají být náhradou za tanky T-72, které Praha podle dostupných informací poslala Ukrajině. České ministerstvo obrany začne s Německem vyjednávat také o nákupu dalších až 50 Leopardů v modernější verzi 2A7+.