Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišly dohromady téměř dva miliony Ukrajinců, ale podle UNHCR zatím není jasné, kolik z nich se do země vrátilo natrvalo. Před válkou měla Ukrajina přibližně 44 milionů obyvatel, z toho 37 milionů na územích, které měla pod kontrolou ústřední vláda v Kyjevě.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která zpracovává údaje o vnitřních vysídlencích, je na Ukrajině na útěku dalších osm milionů lidí. Podle UNHCR válka v zemi vytlačila celosvětový počet lidí vyhnaných z domovů poprvé na více než 100 milionů.

Nárůst počtu běženců odráží nezměrné utrpení, poznamenala dnes podle agentury DPA v této souvislosti německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. "Potřebujeme silnou občanskou reakci na tuto válku i a další konflikty ve světě," řekla ministryně. "Musíme se zabývat především příčinami násilí, hladu a chudoby, abychom zamezili budoucím krizím a válkám," řekla Schulzeová. Příspěvkem k míru a stabilitě je podle ní i každá investice do potravinové bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 351 315 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 520. Cizinecké policii se přihlásilo více než 254 tisíc osob, 1320 jen za včerejší den.

reklama