Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Zelenského dohoda o vývozu obilí vyhovuje ukrajinským zájmům

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj.
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Dohoda o vývozu ukrajinského obilí, kterou v pátek v Istanbulu podepsali zástupci Ukrajiny a Ruska, je zcela v souladu se zájmy Kyjeva, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten ve svém pravidelném projevu uvedl, že Ukrajina nyní může vyvézt své zásoby obilovin i čerstvou sklizeň, což umožní vyhnout se globální potravinové krizi.

Dohodu přivítala také Africké unie (AU), podle které ukrajinské obilí pomůže snížit hrozbu hladomoru v Africe.

"Vyvezeme 20 milionů tun z loňské sklizně obilí. A můžeme prodat i letošní sklizeň... To jsou příjmy farmářů, celého zemědělského odvětví a státního rozpočtu... Nyní máme obilí asi za deset miliard dolarů," řekl Zelenskyj. "Je tu také naděje, že se podaří otupit vážnost potravinové krize způsobené Ruskem," dodal. Podle prezidenta je dohoda také důkazem, že Ukrajina je schopná přestát válku.

Africká unie ve svém prohlášení uvedla, že k uzavření dohody přispěla i červnová návštěva předsedy unie Mackyho Salla v Rusku. Senegalský prezident Sall tehdy Vladimiru Putinovi řekl, že africké země jsou oběťmi potravinové krize vyvolané válkou a naléhal na to, aby Moskva usnadnila vývoz ukrajinského obilí.

Dohodu o obilí zprostředkovala OSN a Turecko a podepsali ji ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov a ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Má umožnit vývoz ze tří klíčových ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne, přičemž nákladní plavidla budou jezdit humanitárním koridorem, k němuž se nesmí přiblížit žádné vojenské lodě, letadla nebo drony. Dohoda nepočítá s odminováním ukrajinských přístavů, ani s vojenským doprovodem lodí převážejících obilí.

Témata:  obiloviny Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.