Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko navrhuje prodloužit obilnou dohodu jen o 60 dní

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko není proti prodloužení obilné dohody s Ukrajinou, ale případně jen na 60 dní, tedy na polovinu původně navrhované doby. Po dnešním jednání v Ženevě se zástupci OSN to podle agentury Reuters řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin.

Dohoda uzavřená loni v srpnu umožnila obnovení vývozu obilí a dalších zemědělských plodin ze zablokovaných ukrajinských přístavů na pobřeží Černého moře.

Dohoda byla naposledy prodloužena na 120 dní v listopadu a její platnost vyprší v sobotu. Pokud proti tomu Rusko nebo Ukrajina nevznesou námitky, platnost se prodlouží automaticky. Rusko ale ohledně ujednání dává dlouhodobě najevo nespokojenost a požaduje větší podporu pro vývoz svých potravin a hnojiv.

Ačkoliv se na ruský zemědělský export výslovně nevztahují sankce, které Západ na Rusko uvalil kvůli jeho invazi na Ukrajinu, Moskva tvrdí, že omezení jejího finančnictví, pojišťovnictví a logistiky jsou překážkou, aby mohla produkty vyvážet. OSN podle agentury DPA připouští, že tyto problémy se stále nepodařilo odstranit.

Dnešní jednání zástupců Ruska a OSN za zavřenými dveřmi vedla šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspanová. Ta minulý týden společně s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem jednala v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Kvůli zablokování ukrajinských přístavů po začátku invaze na Ukrajinu přechodně dramaticky stouply ceny na světových trzích a v některých zemích hrozil hladomor, protože Rusko a Ukrajina před válkou patřily k nejvýznamnějším vývozcům obilí a dalších zemědělských produktů. Dohodu o částečném obnovení vývozu z Ukrajiny se podařilo dojednat loni v srpnu za zprostředkování OSN a Turecka.

Témata:  Rusko obiloviny Ukrajina OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 19:51

Ruská armáda je větší o 15 procent, než když napadla Ukrajinu. Varuje americký generál

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a více rozzlobené na Západ než bylo před jeho invazí. Prohlásil řekl ve středu nejvyšší americký generál.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy