Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polák, na kterého zaútočil migrant na hranici, zemřel v nemocnici

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Twitter Mariusz Blaszczak

Polský pohraničník, kterého minulý týden v úterý přes plot pobodal na hranici s Běloruskem nelegální migrant, ve čtvrtek podlehl svým zraněním v nemocnici. Informovala o tom agentura AP. Varšava chce v reakci na incident obnovit dvousetmetrovou nárazníkovou zónu.

Podle AP je situace na východní hranici EU stále napjatější, protože se přes ni snaží dostat tisíce lidí z Blízkého východu, Asie a Afriky. V poslední době tam několik policistů utrpělo zranění. Varšava tvrdí, že skupinám migrantů pomáhají Rusko a Bělorusko s cílem destabilizovat Evropu. 

V březnu navíc polská vojenská policie zadržela trojici vojáků kvůli varovným výstřelům, které zazněly ve snaze zastavit migranty postupující na polské území. Incident se obešel bez zranění, ale vyvolal nespokojenost mezi vojáky. Nesouhlas s jednáním vojenské policie vyjádřil i prezident Andrzej Duda. 

Polsko se také chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Tusk v květnu představil plán zlepšení obrany asi čtyřsetkilometrové hranice s oběma zeměmi. Projekt se nazývá Východní štít a jeho cílem je dosáhnout odstrašení potenciálního agresora. 

"Přijali jsme rozhodnutí investovat do naší bezpečnosti a především do bezpečné východní hranice deset miliard zlotých. Zahajujeme velký projekt budování bezpečné hranice, včetně systému opevnění, a také takového formování terénu, které způsobí, že touto hranicí potenciální nepřítel nepronikne," uvedl polský premiér.

Témata:  armáda Polsko Polsko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy