Místní deník O Tempo informoval, že policie zasahovala na dvou farmách ve městě Varginha. Její zástupci uvedli, že členové zločinné skupiny měli "úplný vojenský arzenál", včetně útočných pušek, kulometů, výbušnin a neprůstřelných vest.

Zločinecké gangy na jihu a jihovýchodě Brazílie mají v posledních letech na svědomí řadu zejména bankovních přepadení ve městech. Loni v prosinci jedna zločinecká skupina obléhala město Criciúma, zapalovala auta, unesla několik vládních úředníků a vyhodila do povětří banku. Během dvouhodinové přestřelky tamní starosta naléhavě prosil místní obyvatele, aby nevycházeli z domovů. Letos v srpnu se podobný útok stal ve městě Araçatuba ve státu São Paulo, kde gang přepadl tři banky. Při útěku z města lupiči odpálili bomby nastražené na ulicích a při přestřelce s policií byly zabity nejméně tři osoby včetně jednoho z členů gangu. Ozbrojenci také zajali desítku náhodných civilistů jako rukojmí a přivázali je jako lidské štíty ke střechám vozů, v nichž z místa činu odjeli.

Policie tvrdí, že zločinci zastřelení dnes ve státu Minas Gerais plánovali v příštích dnech podobný útok, díky informacím od tajných služeb se jejich plány podařilo překazit.

The Guardian uvádí, že dnešní policejní operaci oslavují stoupenci pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. "Policie provedla historickou čistku," napsal na twitteru Junio Amaral, bývalý policejní kapitán, který nyní působí jako kongresman. Jde o jednoho z někdejších bezpečnostních činitelů, kteří se kvůli frustraci Brazilců z míry kriminality dostali do politiky.

Brazilští policisté loni zabili více než 6400 lidí, v naprosté většině mladé černošské muže. Ve službě zemřelo skoro 200 policistů, což je oproti roku 2019 o deset procent více.