reklama

Bob Boese z kanceláře losangeleského šerifa uvedl, že střelba vypukla v podniku na Garvey Avenue a policie obdržela hlášení ve 22:22 místního času (07:22 SEČ). Policie na místo podle Meyera přijela ve 22:30 místního času, když z tanečního studia prchali lidé. Policisté šli do budovy, zatímco záchranáři pomáhali zraněným.

Policejní kapitán Andrew Meyer později řekl, že na místě zahynulo deset lidí a dalších deset zraněných bylo převezeno do nemocnice. Stav nejméně jednoho z nich je kritický. Polovina obětí jsou muži a druhá ženy, sdělil později na tiskové konferenci šerif okresu Los Angeles Robert Luna.

Muž podezřelý ze střelby je podle popisu svědků Asiat ve věku mezi 30 až 50 lety, píše Reuters s odvoláním na úřady. "Musíme tuto osobu co nejdříve dostat z ulic," řekl novinářům Luna. Motiv podle Meyera zatím nebyl objasněn, ale policie vyšetřuje možnou souvislost s dalším incidentem v nedalekém městě Alhambra.

Stanice CBS Los Angeles píše, že v tomto druhém případě se jedná o taneční sál Lai Lai v Alhambře. Úřady nyní zjišťují, zda tam byl pachatel z Monterey Park. Podle svědků do tohoto podniku vešel Asiat se zbraní ruce, přičemž návštěvníkům se povedlo mu ji sebrat, píše Reuters. Nikdo nebyl zraněn a muž utekl, uvedl Luna.

Prezident Joe Biden byl podle Bílého domu o útoku informován a nařídil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), aby pomohl místní policii.

Monterey Park se nachází zhruba 16 kilometrů od centra Los Angeles a má přibližně 60.000 obyvatel, včetně početné asijské komunity, převážně čínského původu, píše AP. Los Angeles Times s odkazem na informace ze sčítání lidu uvádí, že asijští Američané v Monterey Park tvoří 65 procent obyvatel. Zpravodajský web BBC napsal, že konec sobotních oslav čínského nového roku tam byl plánován na 21:00 místního času.

K tanečnímu sálu bylo podle záběrů na sociálních sítích vysláno mnoho policistů, kteří místo činu uzavřeli žlutou páskou. Jedno z videí zveřejněných krátce po střelbě zachytilo, jak sanitky odvážejí zraněné do nemocnice. Řada z těchto lidí je patrně asijského původu. Další záběry zachycují lidi ležící na zemi.

Majitel protější rybí restaurace Seung Won Choi citovaný listem Los Angeles Times hovořil o muži s poloautomatickou zbraní. Uvedl, že k němu do restaurace přiběhli tři lidé a řekli mu, aby zamkl. Řekli, že v oblasti se pohybuje ozbrojený muž, který má větší množství munice a opakovaně si nabil zbraň.

Tento měsíc jde podle AP o pátou střelbu do lidí v USA s čtyřmi a více oběťmi na životech a jedná se o největší počet zastřelených od střelby ve škole v texaském městě Uvalde, při které loni zahynulo 19 dětí a dva dospělí. Osmnáctiletého pachatele Salvadora Ramose zastřelila policie.

Policie obklíčila v Kalifornii dodávku, kde může být podezřelý

V kalifornském Torrance se odehrává policejní zásah, který pravděpodobně souvisí s dřívější střelbou ve městě Monterey Park, při které zahynulo deset lidí. Informovala o tom stanice CNN na svém webu s odvoláním na zdroj z policie. Podle agentury AFP policie obklíčila muže podezřelého ze střelby. Na záběrech amerických médií je vidět bílá dodávky, kterou zepředu i zezadu zablokovala obrněná policejní auta. Torrance se nachází asi 40 kilometrů od města Monterey Park.

Střelba v tanečním studiu v kalifornském městě Monterey Park, které se nachází východně od Los Angeles a kde žije početná asijská komunita, vypukla v sobotu večer místního času (ráno SEČ) a podle policie si vyžádala životy deseti lidí a dalších deset jich bylo zraněno. Střelba vypukla po oslavách čínského nového roku.

Agentura Reuters s odvoláním na úřad losangeleského šerifa napsala, že pachatel z místa činu uprchl. Jeho motiv není v tuto chvíli jasný.