reklama

Policisté zasahovali ve čtvrtek odpoledne také v Hostouni na Kladensku, někteří z nich byli vybaveni samopaly. Jak vyšlo najevo, útočník doma zastřelil svého otce, až pak se vydal do Prahy.

Strážci zákona po něm začali pátrat už po poledni, oznámení o střelbě přijali kolem třetí hodiny odpoledne. Zásah na místě činu bude pokračovat i přes noc. 

Policie o střelbě poprvé informovala po 15. hodině na sociální síti X. Před čtvrtou hodinou policie uvedla, že střelec byl zneškodněn. "Střelec byl eliminován!!! Celá budova je v současné chvíli evakuována a na místě je několik mrtvých a desítky raněných," píší policisté.

Během útoku se studenti schovávali v učebnách i na střechách, jak dokládají videa a příspěvky na sociálních sítích. Podle webu AKtu.cz útočník střílel ze střechy s dlouhou zbraní s optikou.

"Jsem šokován událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Chtěl bych vyjádřit hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala. Chci poděkovat občanům, že respektují pokyny bezpečnostních složek a poskytují maximální součinnost," napsal na X prezident Petr Pavel.

Dnešní střelba v Praze je co do počtu mrtvých nejtragičtějším útokem v historii Česka. Na druhém místě je střelba v Uherském Brodě, kde zemřelo v roce 2015 osm lidí. Při střelbě v nemocnici v Ostravě v roce 2019 zemřelo šest lidí.