Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politologové: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, rozhodnou menší strany

Volby v Německu, ilustrační foto
Volby v Německu, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím otevřená a bude předmětem dlouhých vyjednávání, uvedl dnes na dotaz ČTK politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok. O kancléři, který v čele Německa po 16 letech vystřídá odcházející Angelu Merkelovou, rozhodnou podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu zřejmě Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP).

Sociální demokraté v nedělní německých volbách do parlamentu získali 25,7 procenta hlasů. Konzervativní unie CDU/CSU skončila druhá s 24,1 procenta hlasů. O post kancléře usilují lídři obou stran, Olaf Scholz z SPD a Armin Laschet za CDU/CSU, kteří chtějí jednat o koalici se Zelenými, kteří skončili ve volbách třetí, a se čtvrtou FDP. Předseda svobodných demokratů Christian Lindner už v neděli večer navrhl, aby nejprve k jednacímu stolu usedly obě menší strany a ujasnily si své priority.

"Skutečně to vypadá tak, že než začne ostré jednání, tak budeme mít liberálně-zelený blok, který přijde s nějakými požadavky. A z velké části to budou právě oni, kdo rozhodne, kdo bude stát v čele budoucí německé vlády," řekl ČTK Mrklas.

"Osobně si myslím, že kancléřem bude nominant SPD Olaf Scholz, protože sociální demokraté (jako jedni z mála v dnešní EU) dokázali vyhrát volby a posílili," uvedl Kaniok.

"Liberálové se v kampani hodně stylizovali do pozice té ekonomicky nejliberálnější, nejpravicovější strany. Čili pro ně jít do vlády s dvěma levicovými stranami je dost riskantní záležitost," uvádí naopak k možnému úspěchu koalice SPD, Zelených a FDP Mrklas.

Složení budoucí německé koalice a s tím související možné změny ve vztazích s Českem podle politologů není jednoznačné.

"Pokud jde o Česko – ale obecně o celý středoevropský region – jeho pozice bude každopádně složitější a nová německá vláda nebude trpět žádným sentimentem, který někdy u Angely Merkelové probleskával," uvedl Kaniok s odkazem na vazby nynější kancléřky k Česku, která zde nějakou dobu pobývala. Německá politika se podle odborníka nyní bude spíše orientovat na západní státy typu Francie.

Mrklas ohledně česko-německých vztahů za éry Merkelové připomíná, že zatímco má kancléřka k Česku blízko, její partnerství s ČR provázely i některé spory - například kvůli migrační krizi či odklonu Německa od jaderné energie, kterou naopak ČR prosazuje.

"Myslím, že pokračování česko-německých vztahů neprojde žádným zásadnějším zlomem, protože to jsou věci, které z té politiky nezmizí. Teď je otázka, jak se jich dál zhostí nový kancléř a nový ministr zahraničních věcí," řekl Mrklas.

Témata:  volby v Německu

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.