Sociální demokraté v nedělní německých volbách do parlamentu získali 25,7 procenta hlasů. Konzervativní unie CDU/CSU skončila druhá s 24,1 procenta hlasů. O post kancléře usilují lídři obou stran, Olaf Scholz z SPD a Armin Laschet za CDU/CSU, kteří chtějí jednat o koalici se Zelenými, kteří skončili ve volbách třetí, a se čtvrtou FDP. Předseda svobodných demokratů Christian Lindner už v neděli večer navrhl, aby nejprve k jednacímu stolu usedly obě menší strany a ujasnily si své priority.

"Skutečně to vypadá tak, že než začne ostré jednání, tak budeme mít liberálně-zelený blok, který přijde s nějakými požadavky. A z velké části to budou právě oni, kdo rozhodne, kdo bude stát v čele budoucí německé vlády," řekl ČTK Mrklas.

"Osobně si myslím, že kancléřem bude nominant SPD Olaf Scholz, protože sociální demokraté (jako jedni z mála v dnešní EU) dokázali vyhrát volby a posílili," uvedl Kaniok.

"Liberálové se v kampani hodně stylizovali do pozice té ekonomicky nejliberálnější, nejpravicovější strany. Čili pro ně jít do vlády s dvěma levicovými stranami je dost riskantní záležitost," uvádí naopak k možnému úspěchu koalice SPD, Zelených a FDP Mrklas.

Složení budoucí německé koalice a s tím související možné změny ve vztazích s Českem podle politologů není jednoznačné.

"Pokud jde o Česko – ale obecně o celý středoevropský region – jeho pozice bude každopádně složitější a nová německá vláda nebude trpět žádným sentimentem, který někdy u Angely Merkelové probleskával," uvedl Kaniok s odkazem na vazby nynější kancléřky k Česku, která zde nějakou dobu pobývala. Německá politika se podle odborníka nyní bude spíše orientovat na západní státy typu Francie.

Mrklas ohledně česko-německých vztahů za éry Merkelové připomíná, že zatímco má kancléřka k Česku blízko, její partnerství s ČR provázely i některé spory - například kvůli migrační krizi či odklonu Německa od jaderné energie, kterou naopak ČR prosazuje.

"Myslím, že pokračování česko-německých vztahů neprojde žádným zásadnějším zlomem, protože to jsou věci, které z té politiky nezmizí. Teď je otázka, jak se jich dál zhostí nový kancléř a nový ministr zahraničních věcí," řekl Mrklas.