Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko kvůli vysokému nebezpečí přestalo pátrat po pohřešovaných hornících

Důl, ilustrační foto
Důl, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Snaha o záchranu sedmi pohřešovaných horníků a báňských záchranářů v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska skončila. S odvoláním na společnost Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW), která důl vlastní, o tom dnes informovala polská tisková agentura PAP. Úřady dosud po středečním výbuchu metanu v dole potvrdily smrt pěti lidí. Místo, kde se neštěstí odehrálo, má být nyní izolováno od zbytku dolu, aby neohrožovalo ostatní pracovníky podniku.

"Je to velmi těžké rozhodnutí," řekl ráno novinářům šéf JSW Tomasz Cudny. Zástupci společnosti podle stanice TVN24 dodali, že oblast, kde zůstalo sedm lidí, je pro záchrannou operaci příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.

Připustili zároveň, že další sfárání na místo neštěstí může být otázkou měsíců. Reagovali tak na dotaz novinářů, kdy by záchranná operace mohla být obnovena. Cudny v této souvislosti připomněl, že při někdejším podobném neštěstí v dole Brzeszcze se tělo polského horníka podařilo vyzvednout po několika měsících, píše TVN24.

Snaha o záchranu v Pniówku se týkala sedmi lidí - pěti báňských záchranářů a dvou horníků, uvedla už dříve Gazeta Prawna. O rozhodnutí štábu, jenž řídil záchrannou operaci, se dozvěděli jako první příbuzní sedmi pohřešovaných, dodal TVN24.

Dolem v Pawlovicích ve Slezském vojvodství otřásla exploze ve středu krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Podle JSW bylo na místě v tu chvíli 42 horníků. Na povrch se podařilo dostat 39 z nich. Zatímco záchranné týmy pátraly po třech horních, ozvala se sekundární exploze, uvedl dříve server Gazeta Prawna.

V dole zůstalo sedm lidí. Záchranáři se následně snažili vytvořit v podzemí podmínky, které by umožnily samotné pátrání po pohřešovaných. Budovali ventilační systémy a pumpovali vzduch, aby snížili hladinu metanu a nebezpečí dalších explozí, uvedla AP s odvoláním na společnost JSW. Ve čtvrtek večer se však ozvaly další výbuchy. Deset báňských záchranářů přitom vyvázlo se zraněními, uvedl server Onet.

Úřady dosud potvrdily smrt pěti lidí, další důlní pracovníci utrpěli zranění, některá z nich jsou vážná.

Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí, poznamenal server Deutsche Welle. Například loni v polském uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země zemřeli při závalu dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka na jihu země zahynulo pět horníků.

Při jednom z největších důlních neštěstí v Polsku - při výbuchu metanu - zemřelo v roce 2006 v dole Halemba 23 horníků, připomněl před časem portál Wprost. O tři roky později nepřežilo výbuch metanu v dole Wujek-Šlonsk nedaleko Katovic 20 horníků.

Témata:  Polsko doly

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.