"Polsko v rámci spojenecké solidarity souhlasilo s přijetím 500 Afghánců, kteří během posledních let spolupracovali s NATO v Afghánistánu," řekl dnes v rozhlasové stanici RMF FM Dworzyk. Polovina z nich dnes přiletí do Polska z americké letecké základny v německém Ramsteinu.

O status uprchlíka se bude moci přihlásit nejvýše 50 z nich, ostatní z Polska odletí do cílových zemí, uvedl Dworczyk. Zatím však prý ani není jasné, zda někdo z Afghánců bude chtít v Polsku skutečně zůstat.

Polsko v druhé polovině srpna evakuovalo z Afghánistánu několik svých občanů, kteří ho o to požádali, a několik stovek Afghánců, kteří spolupracovali s polskými bezpečnostními složkami. Polskými letadly z neklidné asijské země odletěli také zaměstnanci některých mezinárodních institucí, například Mezinárodního měnového fondu.

České ministerstvo vnitra minulý týden uvedlo, že o mezinárodní ochranu v Česku požádalo 152 ze 169 Afghánců přivezených evakuačními lety. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka většina z nich s ČR nějakou formou spolupracovala.