Ruský velvyslanec Sergej Andrejev byl v sobotu předvolán kvůli výrokům prezidenta Vladimira Putina o tom, že Polsko má vděčit sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi za nezávislost. Náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński řekl na tiskové konferenci, že ministerstvo dalo jasně najevo, že hranice mezi státy jsou nedotknutelné a Varšava se postaví jakýmkoliv pokusům o revizi, uvedla TVP.

Jabloński vypíchl, že jednání bylo krátké a polské pozice rezolutní. Diplomatickému zástupci Moskvy bylo sděleno, že Varšava považuje veškeré pseudohistorické výroky a "pokusy o očištění válečného zločince Stalina jiným válečným zločincem Putinem" za snahu o vyprovokování eskalace.

"Zcela odsuzujeme takové pokusy o revizi historie, stejně tak odsuzujeme snahu použít tuto historickou revizi pro propagandistické účely a hybridní válku," sdělil náměstek. Zdůraznil, že Rusko by se mělo zbavit iluze o tom, že podobné provokace změní pozici Polska či jeho spojenců.

Jabloński také poznamenal, že Polsko opět vyzvalo Rusko k zastavení agresivní války a okupace Ukrajiny. Chování velvyslance Andrejeva se podle něj neslučovalo se standardy diplomatické práce, což se nestalo poprvé.

O předvolání velvyslance předem informoval premiér Mateusz Morawiecki. "Stalin byl válečný zločinec, který se provinil smrtí stovek tisíc Poláků. Historická pravda není diskutabilní," napsal k tomu na twitteru.

Rozmíšku mezi oběma státy vyvolaly výroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který prohlásil, že západní území dnešního Polska jsou darem od Stalina. "Nezapomněli na to naši přátelé ve Varšavě? Připomeneme jim to," nechal se slyšet.