Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko varuje před provokacemi během summitu NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Rusko může přistoupit k provokativním akcím ze vzduchu nebo využít migranty ke zvýšení napětí na hranici během summitu NATO v Litvě, varoval zástupce polské vlády Stanislaw Źaryn. Setkání lídrů členských zemí aliance ve Vilniusu začíná už zítra.

"Rusko chce zdiskreditovat tento summit a ukázat, že je NATO rozdělené," řekl Źaryn podle TVP v rozhovoru pro Polsat News. Rusko podle něj ohrožuje Polsko a vyhrožuje jadernými útoky ve snaze rozdělit západní svět.

"Intenzifikace ruské propagandy ukazuje, že Rusko pokračuje v této snaze o zastrašení Západu, abychom nebyli ochotni udělat rozhodné kroky během summitu ve Vilniusu. Musíme se tomu postavit a ukázat, že jsme jednotní a odhodlaní podporovat Ukrajinu v jejím boji s Ruskem," prohlásil zástupce kabinetu Mateusze Morawieckého.

Na rozhodný krok v podobě přijetí Kyjeva do Severoatlantické aliance to však nevypadá. Americký prezident Joe Biden poskytl krátce před summitem rozhovor CNN, v němž řekl, že Kyjev není v tuto chvíli připraven na členství. O celé záležitosti dlouze mluvil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, přičemž jej podle svých slov ujistil, že Spojené státy budou nadále poskytovat Ukrajině bezpečí a zbraně, zatímco bude probíhat proces přijetí.

Severoatlantickou alianci čeká očekávaný summit v litevském Vilniusu zítra a pozítří. Lídři na něm mají vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Témata:  Polsko NATO (Severoatlantická aliance) Rusko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy