"Prezident dnes ratifikoval protokoly týkající se přistoupení Finska a Švédska k NATO," řekla v pátek pozdě večer Paprocká.

Dolní komora polského parlamentu schválila připojení obou severských zemí k NATO 7. července, horní komora tak učinila 20. července. Prezident pak 22. července podepsal návrh zákona, který ho oprávnil rozšíření aliance ratifikovat, uvedla agentura PAP.

"Je to velmi důležitý den nejen pro Severoatlantickou alianci a pro naši část Evropy... Je to důležitý den také pro budoucí generace Poláků a těch, kteří budou žít v této části Evropy a ve světě," prohlásil při ceremonii 22. července Duda.

Finsko a Švédsko tradičně považovaly neutralitu za pilíř své nezávislosti, po ruské invazi na Ukrajinu ale bezpečnostní politiku přehodnotily a rozhodly se požádat o vstup do NATO.

Zástupci třiceti členských zemí NATO tento měsíc podepsali protokoly o přistoupení Finska a Švédska, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do aliance. Aby se obě skandinávské země staly členy, musejí přístupové dokumenty ratifikovat všechny alianční státy, což může trvat několik měsíců.