Povinnost nosit roušky nebo jinou formu masky jako ochranu v době epidemie způsobené koronavirem jako první v Německu v hromadné dopravě a v obchodech v pondělí zavedlo Sasko, které sousedí s Českem. Všechny ostatní německé spolkové země už buď přijaly obdobné nařízení, nebo s ním počítají. Platit všude bude nejpozději během příštího týdne.

Šéfovi Světové lékařské asociace ale opatření nedává smysl. Zákonná povinnost nosit takovou ochranu je podle něj špatná. "Kdo nosí masku, cítí se bezpečně, ale zapomíná na minimální odstup, který je rozhodující," řekl pro Rheinische Post.

V látce, z níž ochrana je, se navíc virus koncentruje, takže se podle něj člověk naopak může rychleji nakazit, třeba když si ji sundává a část s virem se dostane do kontaktu s kůží na obličeji.

Kdo nemá roušku, může v Německu využít i šátek nebo šálu, což je ale podle Montgomeryho směšné. Skutečně účinné masky jsou podle něj stejně určené jen pro lékaře a zaměstnance zdravotnických zařízení.

Sérii rozhodnutí německých spolkových zemí o povinnosti nosit roušky ovlivnil postupně se měnící názor řady jiných německých odborníků, kteří po několika týdnech od propuknutí epidemie dospěli k závěru, že roušky i jiná ochrana nosu a úst smysl mají. Neochrání sice své nositele, ale mohou pomoci ochránit ostatní. Minulý týden proto nošení roušek - zejména v hromadné dopravě a obchodech - "naléhavě" doporučila i kancléřka Angela Merkelová.