Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povolte nám více používat zbraně dlouhého doletu, tlačí Kyjev na Západ

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Kyjev nemusel útočit v Kurské oblasti, kdyby mu západní spojenci povolili více používat zbraně dlouhého doletu proti ruskému území. Upozornil na to mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychij podle serveru Kyiv Independent.

Britové údajně ukrajinským silám opětovně nepovolili používat proti ruskému území zbraně dlouhého doletu Storm Shadow. „Pokud by Ukrajina mohla udeřit na nepřátelská vojska na svém území, odkud ohrožují Ukrajinu, pak by Ukrajina byla v mnohem lepší pozici, aby se ochránila,“ nastínil Tychij. 

Kyjev podle něj jedná se západními partnery, aby této možnosti mohl využít. „Zejména by bylo méně nutné používat ukrajinské obranné síly mimo ukrajinské hranice, včetně Kurské oblasti,“ poznamenal mluvčí. 

„Všechny obavy musí být zažehnány a musí nám být umožněno plně využívat naše schopnosti dalekého dosahu ke snížení vojenského potenciálu Ruska,“ dodal Tychij s tím, že „tento krok je nezbytný … přispěje to k bezpečnosti“. 

Začátkem týdne k povolení užití zbraních dlouhého doletu vyzval Západ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „„Rusové nemají žádná geografická omezení pro použití těchto zbraní – od prvních dnů plnohodnotné války je celé území našeho státu pod neustálou hrozbou útoku,“ zdůraznil.

Západní spojence vyzval k rozhodnosti. „Ukrajinci jsou hluboce vděčni všem našim partnerům, kteří nám poskytují systémy protivzdušné obrany a bojové letouny. Abychom však skutečně zastavili ruský teror, potřebujeme rozhodná rozhodnutí našich partnerů – rozhodnutí, která zruší omezení našich obranných akcí,“ dodal.

Ukrajinská armáda za poslední týden své ruské protivníky šokovala. Místy postoupila několik desítek kilometrů do hloubky Kurské oblasti, od samého začátku této akce probíhají boje o město Sudža, zatímco ukrajinské síly postupují na několik dalších měst.

Rusové podle dostupných informací zatím nedokázali účinně vzdorovat, do regionu údajně vysílají posily. Úřady mezitím zavedly protiteroristický režim, který jim umožňuje evakuovat obyvatele z Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 16:21

Opustil těhotnou? Leoš Mareš po náloži kritiky musel vysvětlovat, jak to bylo

Televizní dokument mapující život moderátora Leoše Mareše u příležitosti jeho padesátin vzbudil mezi televizními diváky velký ohlas. Kromě kladných hodnocení se však objevila i řada nejasností a spekulací. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.