Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požáry v Řecku zuří dál, vyčerpaní hasiči bojují s ohněm i na Rhodosu

Požár, ilustrační fotografie.
Požár, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V pevninském Řecku se konečně daří dostat oheň pod kontrolu, od úterý se však plameny šíří na ostrově Rhodos. Úřady vyzvaly k evakuaci trojice vesnic. Řečtí hasiči přiznávají, že z boje se živlem už začínají být vyčerpaní.

Požár, který vypukl západně od Atén, se podle informací serveru DW podařilo dostat pod kontrolu, ačkoliv i ve čtvrtek pokračovaly evakuace podél dálnice z hlavního města do Korintu. Do boje s ohněm se v tomto týdnu zapojili kromě místních hasičů také jejich zahraniční kolegové, kteří dorazili na pomoc.

Plameny se nadále šíří na ostrově Rhodos, kde se s požárem potýkají od úterý. Hasiči uvedli, že oheň už se dostal až do středu ostrova. Zatím ale neohrožuje obydlené oblasti, jak zmínili zástupci řecké tísňové linky na sociální síti. Přesto byli obyvatelé trojice obcí vyzváni k evakuaci.

S ohněm bojuje na ostrově více než osm desítek hasičů, kteří mají k dispozici 28 vozidel, tři letadla a stejný počet helikoptér.

Hasič Rotziokos Nikolaos řekl, že situace se zdá být výrazně složitější než v předchozích letech. "Myslím si, že ještě horší věci přijdou v srpnu, co se týče vedra a požárů. Už teď jsme extrémně unavení, ale pokračujeme," řekl pro ABC News.

Témata:  požáry Řecko požáry v řecku

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.